Kellner vstoupil do soutěže o řecké plynárenství

Podnikatel Petr Kellner potvrzuje zájem o privatizaci v Řecku, které musí kvůli složité hospodářské situaci prodávat státní majetek. Investiční fond z Kellnerovy skupiny PPF se účastní výběrového řízení na koupi většinového podílu v řecké plynárenské společnosti DEPA, jehož hodnota dosahuje v přepočtu až padesáti miliard korun. Zprávu, která se objevila v ruských médiích, potvrdily E15 dobře informované zdroje.

 ilustrační foto
4.5.2012 6:45   |  

Sama skupina PPF se k informaci nevyjadřuje. „Nekomentujeme akviziční záměry,“ uvedl mluvčí Radek Stavěl.

Fond PPF Capital Partners, který spadá do privátně kapitálové větve Kellnerova impéria, splnil základní požadavky tendru a do druhého kola výběrového řízení postoupil společně s dalšími třinácti společnostmi z celé Evropy, ale například i z Japonska, Alžírska, Izraele a Ázerbájdžánu.

Představitelé skupiny PPF již dříve uváděli, že po „velkém třesku“, kterým je v případě Řecka tamní finanční krize, se rodí velké příležitosti. Účast na řecké privatizaci by navíc mohla přinést diverzifikaci Kellnerovu byznysu, který se dnes z převážné části rozvíjí v Rusku. PPF také vstoupila do řecké banky Piraeus, kde drží podíl necelých šesti procent. Kellner nicméně připouští, že zájem o řeckou privatizaci nemusí nutně skončit tím, že PPF další aktiva koupí.

Mezi favority tendru na prodej 65procentního státního podílu ve firmě DEPA patří ruský Gazprom, který Řecku dodává většinu plynu, a italské společnosti ENI a Edison. Italové s Řeky spolupracují na budování plynovodu South Stream.


Čtěte také: Prodej pojišťoven vynese Kellnerovi desítky miliard


DEPA má velký strategický význam právě proto, že je klíčovým účastníkem takzvaného jižního koridoru, kterým povedou plynovody z východu do západní Evropy a budou přepravovat surovinu z Ruska i jiných zemí. DEPA drží přes polovinu v řecké distribuci, vlastní přímořský terminál na zkapalněný zemní plyn LNG a také zcela ovládá provozovatele plynovodů DESFA.

To, že se do tendru přihlásil PPF Capital Partners Fund, naznačuje, že Kellnerovi lidé zájem o řeckou plynárenskou firmu zatím přímo nespojují s nástupem do energetiky střední Evropy a Německa. Expanzi na těchto trzích má na starosti Energetický a průmyslový holding (EPH), v němž má největší podíl právě Kellner. Vyhledávání nových příležitostí v Řecku řídí muž číslo dvě ve skupině PPF Jiří Šmejc.

EPH nyní usiluje i o koupi českého operátora plynovodů Net4Gas a také o podíl ve slovenské plynárenské jedničce SPP. Rovněž tyto transakce by pro Kellnera a jeho partnery znamenaly investice v řádu desítek miliard korun.

Autor: Jan Žižka

Komentáře

Čtěte také

Komárek se Šmejcem narazili, úřady jim zakázaly ovládnutí rakouských kasin

Komárek se Šmejcem narazili, úřady jim zakázaly ovládnutí rakouských kasin

Rakouský kartelový soud zakázal, aby firmu Casinos Austria ovládla loterijní společnost Novomatic a konsorcium vlastněné českými investory Jiřím Šmejcem a Karlem Komárkem. Ve… více

Mobilní web