Klastr bude vyrábět tři druhy energií najednou

Moravskoslezský energetický klastr, který mimo jiné připravuje energetickou koncepci kraje, hlásí, že nově připravuje k uvedení do provozu zařízení, které bude vyrábět tři druhy energií najednou. Odborně se takové výrobě říká trigenerace. Na projektu spolupracuje klastr se společnostmi Phoenix-Zeppelin, Menergo, Dalkia a SBU Plastics.

 Elektřina
12.7.2012 16:26   |  

Projekt je postaven na instalaci kogenerační jednotky spalující zemní plyn s tím, že vyrobená elektrická energie bude spotřebována přímo v areálu zákazníkem SBU Plastics. „Dalším produktem je tepelná energie, která bude akumulována v akumulační nádobě tak, aby byl provoz maximálně efektivní. Výroba je navíc ohleduplná vůči životnímu prostředí,“ uvedl prezident Moravskoslezského energetického klastru Zdeněk Duba.

Akumulovaná tepelná energie bude postupně po celý den spotřebovávána v absorpčním chladiči, který na základě chemického procesu transformuje tepelnou energii na chlad, který bude opět spotřebováván zákazníkem. Vyrobený chlad bude použit pro chlazení lisů na plasty. Vzhledem k tomu, že budou vyráběna tři média, tak se použitá technologie nazývá trigenerací.


Čtěte také:

Na čem se shodnou energetici i ekologové? Je třeba víc využít odpad

Hitem pro české firmy se stává energetika ruských regionů

Bendl: bioplyn podporujme investicemi, ne výkupními cenami


Cílem projektu je ověřit možnost použití technologie trigenerace v průmyslových objektech pro technologické odběry, které jsou většinou konstantní v průběhu dne, měsíce i roku.

Vizí klastru je zajistit do deseti let pro Moravskoslezský kraj, jakožto druhý nejvyspělejší průmyslový pól v České republice, energetickou soběstačnost v souladu s trvale udržitelným rozvojem.

Autor: try

Komentáře

Čtěte také

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

Když v roce 2014 Facebook za 22 miliard dolarů pohltil 50členný startup WhatsApp, byl to velký krok – aplikace už v té době byla celosvětově oblíbená a používalo jí přes půl… více

Mobilní web