Kombinace solárních panelů a bateriových úložišť se vyplatí za osm let

Tahounem rozvoje solárních elektráren bude po roce 2020 jejich integrace s bateriovými uložišti elektřiny. V roce 2026 bude mít trh fotovoltaických elektráren s bateriemi hodnotu osm miliard dolarů, odhaduje poradenská společnost Lux Research.

Solární panely, ilustrační foto
1.2.2016 17:00   |  

Uložiště energie napojené přímo na elektrárnu zvýší atraktivitu solární energetiky a po roce 2026 přispějí ročně celosvětově k navýšení instalované kapacity fotovoltaických zdrojů o 25 gigawattů. Bez integrace s bateriemi by nově instalovaná kapacita solárních elektráren po roce 2020 téměř stagnovala, odhaduje Lux Research.

Analytici z Lux Research odhadují, že ekonomický smysl budou mít fotovoltaicko-bateriové systémy po roce 2023. Hlavním důvodem bude klesající cena solárních panelů. V příštích dvaceti letech by měla cena panelů spadnout z dnešních 3,83 dolaru za watt výkonu na 1,87 dolaru. To postupně otevře cestu k integraci baterií, které zatím kvůli vysokým nákladům návratnost investice neúměrně natahují.

Jak bude trh elektráren kombinovaných s bateriemi dozrávat, uvidíme řadu zajímavých trendů

„Jak bude trh elektráren kombinovaných s bateriemi dozrávat, uvidíme řadu zajímavých trendů. Bude docházet k integraci odvětví výroby panelů a baterií, rozvinou se nové možnosti financování a skutečností se stane sdílení energie mezi jednotlivými komunitami,“ říká Cosmin Laslau, autor analýzy z Lux Research.

Už teď jsou některé z těchto trendů na trhu vidět. Partnerství uzavřely společnosti Stem a SunPower, Green Charge Networks a SunEdison či Sonnen a Sungevity. Výrobce panelů First Solar koupil za 50 milionů dolarů část firmu Younicos, která se zabývá integrací velkých uložišť energie do distribučních a přenosových sítí.

Bude zapotřebí speciální software

Spolu s nasazováním baterií bude růst význam služeb a sotwarových řešení, která budou umět spotřebu elektřiny a její skladování řídit. Například společnost SolarCity už nabízí software pro řízení spotřeby, který umí pracovat i s bateriovými uložišti. Německá společnost Sonnenbaterie, jejímž podílníkem je také český ČEZ, má software na analýzu dat o počasí. Díky němu umí optimalizovat spotřebu a ukládání energie v čase.

Vývoj na trhu ovlivní vlády dotacemi a podpůrnými schématy. Japonsko například přispívá na pokrytí až dvou třetin nákladů na pořízení li-onové baterie s kapacitou větší než 1 kilowatthodina. Kalifornie dotuje kombinované elektrárny částkou 1,46 dolarů na instalovaný watt a uložila tamním distribučním firmám, aby do roku 2020 postavily uložiště s kapacitou 1,3 gigawattů.


Čtěte také:

Přichází boom bateriových skladišť elektřiny, rostou hlavně v USA a Japonsku

Prototyp nové lithium

Muskova Tesla bude prodávat bateriové systémy pro domácnosti

Češi vyvinuli unikátní 3D lithiové baterie a hledají investora

Jan Stuchlík Autor: Jan Stuchlík redaktor E15

Komentáře

Čtěte také

Turecko rozpustí prezidentskou stráž, puče se účastnila desetina členů

Turecko rozpustí prezidentskou stráž, puče se účastnila desetina členů

Turecko po zmařeném puči rozpustí prezidentskou stráž. Oznámil to turecký premiér Binali Yildirim, uvedl v noci na dnešek portál BBC. V souvislosti s pokusem o převrat úřady… více

Mobilní web