Komise chce přísnější dohled na způsob schvalování automobilů

Evropská komise představila zásadní změny způsobu, jakým jsou v EU schvalovány nové modely automobilů. Jde o reakci na nedávný emisní skandál Volkswagenu. Novinky směřují k větší nezávislosti zkoušek, ale také k přísnějšímu dohledu nad typy vozidel, které už po silnicích jezdí. Systém má být jako celek posílen také na celoevropské úrovni.

 výfuk
27.1.2016 14:31   |  

„Zjištění okolo Volkswagenu ukazují potřebu zlepšit systém, který umožňuje vstup automobilů na trh,“ myslí si místopředseda Evropské komise pro růst, investice a konkurenceschopnost Jyrki Katainen. Dnešní návrhy podle něj doplňují už existující unijní snahu zavést testování emisí automobilů v reálném provozu.

Komise navrhla, aby národní technické zkušebny, které testují způsobilost nových vozů k provozu, nemohla přijímat za svou práci platby přímo od výrobců aut. Součástí budou také přísnější kritéria pro práci těchto center. Úřady, které nové vozy certifikují, mají být pod „vzájemnou“ kontrolou orgánů z jiných členských zemí tak, aby nebyly na „své“ automobilky příliš měkké.

Zjištění okolo Volkswagenu ukazují potřebu zlepšit systém, který umožňuje vstup automobilů na trh

Podle eurokomisařky pro vnitřní trh a služby Elžbiety Bieńkowské je cílem zvýšení kvality a nezávislosti testování automobilů. Komise chce mít pravomoc pozastavit, omezit nebo odejmout možnost testů zkušebně, která by pravidla uplatňovala málo či laxně. V budoucnosti bude komise moci provádět ověřovací zkoušky také už povolených typů vozidel a v případě nutnosti iniciovat jejich stažení z trhu.

Podle návrhu bude komise také moci ukládat finanční sankce. To by mělo výrobce i zkušebny odradit od toho, aby umožnily vstup nevyhovujících vozidel na trh.


Čtěte také.

Stát podpoří auta na elektřinu a plyn. Za 15 let jich chce půl milionu

Volkswagen má u EIB pozastaven přístup k úvěrům

Na prodeje VW dopadl emisní skandál, po třinácti letech poprvé klesly

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) rozhodl, že neodloží o měsíc spuštění elektronické evidence tržeb (EET). Návrh Hospodářské komory původně zvažoval. Od 1. prosince se tak do… více

Mobilní web