Komise chce přísnější dohled na způsob schvalování automobilů

Evropská komise představila zásadní změny způsobu, jakým jsou v EU schvalovány nové modely automobilů. Jde o reakci na nedávný emisní skandál Volkswagenu. Novinky směřují k větší nezávislosti zkoušek, ale také k přísnějšímu dohledu nad typy vozidel, které už po silnicích jezdí. Systém má být jako celek posílen také na celoevropské úrovni.

 výfuk
27.1.2016 14:31   |  

„Zjištění okolo Volkswagenu ukazují potřebu zlepšit systém, který umožňuje vstup automobilů na trh,“ myslí si místopředseda Evropské komise pro růst, investice a konkurenceschopnost Jyrki Katainen. Dnešní návrhy podle něj doplňují už existující unijní snahu zavést testování emisí automobilů v reálném provozu.

Komise navrhla, aby národní technické zkušebny, které testují způsobilost nových vozů k provozu, nemohla přijímat za svou práci platby přímo od výrobců aut. Součástí budou také přísnější kritéria pro práci těchto center. Úřady, které nové vozy certifikují, mají být pod „vzájemnou“ kontrolou orgánů z jiných členských zemí tak, aby nebyly na „své“ automobilky příliš měkké.

Zjištění okolo Volkswagenu ukazují potřebu zlepšit systém, který umožňuje vstup automobilů na trh

Podle eurokomisařky pro vnitřní trh a služby Elžbiety Bieńkowské je cílem zvýšení kvality a nezávislosti testování automobilů. Komise chce mít pravomoc pozastavit, omezit nebo odejmout možnost testů zkušebně, která by pravidla uplatňovala málo či laxně. V budoucnosti bude komise moci provádět ověřovací zkoušky také už povolených typů vozidel a v případě nutnosti iniciovat jejich stažení z trhu.

Podle návrhu bude komise také moci ukládat finanční sankce. To by mělo výrobce i zkušebny odradit od toho, aby umožnily vstup nevyhovujících vozidel na trh.


Čtěte také.

Stát podpoří auta na elektřinu a plyn. Za 15 let jich chce půl milionu

Volkswagen má u EIB pozastaven přístup k úvěrům

Na prodeje VW dopadl emisní skandál, po třinácti letech poprvé klesly

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Roboti získávají nervový systém. Vědci je učí cítit bolest a včas reagovat

Roboti získávají nervový systém. Vědci je učí cítit bolest a včas reagovat Video

Naše celé tělo ale i jednoduché organismy jsou vybavené nervovým systémem, který dokáže pomocí různých senzorů (teplo, tlak, zvuk a další) rozpoznat překročení určité kritické… více

Komerční prezentace
Mobilní web