Konec dětské šunky: ministerstvo zakáže další označení potravin

Z obalů potravin by mělo od léta příštího roku definitivně zmizet označení „dia“. Výrazně snížit by se měl i výskyt potravin „vhodných pro děti“. Ministerstvo zemědělství totiž novelou vyhlášky o označování potravin hodlá rozšířit seznam označení, která výrobci potravin nemají na svých výrobcích používat, pokud k tomu není přesně vymezený důvod.

Ilustrační foto
30.10.2015 6:56   |  

Příkladem je „čerstvé máslo“, které musí mít trvanlivost pouze dvacet dnů od data výroby. Dosud byla na černé listině slova: domácí, čerstvý, živý, čistý, přírodní, pravý a racionální. Cílem je usnadnit zákazníkům orientaci v názvech. Producenti totiž často používají tato označení nesprávně a chaoticky.

Vyhláška také zpřísňuje pravidla, pro ty výjimečné případy, kdy lze těchto označení použít. „Termíny bude možné použít ve chvíli, pokud nebudou spotřebitele uvádět v omyl a budou prokazatelně odůvodněny nebo doplněny informací, která vysvětlí, proč je potravina deklarována například jako vhodná pro děti, domácí nebo čerstvá,“ řekl mluvčí ministerstva Hynek Jordán.

Potravinářská komora s návrhem souhlasí. U označení „dia“ nebo „vhodné pro děti“ je totiž problém, že není stanoveno, co to konkrétně znamená. I kvůli tomu ostatně kategorii diapotravin už dříve zrušila Evropská komise. „Co se týká dia, to už je zakázané i nyní, jen to není nikde uvedeno a je to matoucí,“ uvedla mluvčí Potravinářské komory Dana Večeřová.

Diabetici by se tak měli řídit některými ze schválených a evropskými studiemi prověřených tvrzení na obalech. Obdobný problém je s označením vhodné pro děti. „Nicméně by mělo zůstat jako možnost toto označení uvést, pokud to výrobce řádně odůvodní,“ dodala.


Čtěte také:

Uzeniny jsou karcinogenní jako tabák nebo azbest, tvrdí zpráva WHO

Hezky česky. A hlavně draze!

Dvě největší sítě farmářského byznysu letos utrží půl miliardy

Dušan Kutner Autor: Dušan Kütner redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Moskva: Východ Evropy může poznat, jaké to je být na mušce našich raket

Moskva: Východ Evropy může poznat, jaké to je být na mušce našich raket

Moskva bude nucena odpovědět na americký protiraketový štít v Evropě, řekl dnes ruský prezident Vladimir Putin během návštěvy Řecka. Rumunsko a Polsko, kde jsou nebo budou systémy… více

Komerční prezentace
Mobilní web