Kosmický průmysl se rozvíjí i v těžkých časech

29.9.2010 15:58   |  

Navzdory ekonomické krizi se globální kosmický průmysl rozvíjel i v roce 2009, vyplynulo z jednání Mezinárodního astronautického kongresu, které tento týden probíhá v Praze. Na 261,61 miliardy dolarů, tedy o sedm procent víc než v roce 2008, se zvýšily celosvětové výdaje na kosmické aktivity, a tedy i příjmy společností, které je zajišťují. Dvě třetiny z této částky byly získány za služby soukromému sektoru, především provozem soukromých družic.

Ve vládních výdajích dominují Spojené státy: jejich státní instituce loni vydaly na výzkum vesmíru 64,42 miliardy dolarů. Přesto to nestačilo na udržení rozsáhlých plánů vývoje nové rakety a nové kosmické lodě plánované pro let na Mars. Všechny ostatní vlády světa dohromady vložily loni do výzkumu vesmíru ještě méně než USA, celkem 21,75 miliardy dolarů.

Údaje vycházejí z poznatků americké nevládní Kosmické nadace (Space Foundation), která je sesbírala z veřejně dostupných zdrojů.

Družicové služby pro soukromý sektor, s hodnotou 90,58 miliardy dolarů, představovaly pro jejich provozovatele nejvyšší příjmy z celého kosmického sektoru. „Převládají zde telekomunikační přenosy, pozorování Země včetně meteorologických měření, a družicová navigace,“ konstatovala Mariel Johnová z Kosmické nadace na kongresu v Praze.

„Další růst se dá předpokládat díky zvyšujícímu se zájmu o satelitní přenos televizního vysílání v kvalitě 3D, přenos rozhlasového vysílání a přenos internetu do odlehlých částí světa, kde by měl zvýšit ekonomický rozvoj zemědělských oblastí,“ uvedla.

Autor: Josef Tuček

Komentáře

Čtěte také

David Marek: Do důchodu? Raději se ani neptejte

David Marek: Do důchodu? Raději se ani neptejte

Po nepovedené a demontované penzijní reformě, o niž se pokusil předchozí kabinet, bude mít málokterý politik odvahu přijít s komplexní změnou. Proto bude zítra koaliční rada… více

Mobilní web