Krach SunEdison naboural americkou solární pohádku | E15.cz

Krach SunEdison naboural americkou solární pohádku

Krach SunEdison naboural americkou solární pohádku
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: U.S. Army Corps of Engineers via Flickr

Jan Stuchlík

Navzdory rychlému růstu a pokračující státní podpoře americké solární firmy příliš nevydělávají. Jejich akcie za rok spadly skoro o polovinu.

Bankrot nejrychleji rostoucí solárněenergetické firmy v USA SunEdison oživil otázku, jakou budoucnost má americká solární energetika. Analytici tvrdí, že SunEdison jen doplatil na přehnaně rychlé nákupy solárních firem a projektů, které financoval na dluh. Letos by podle propočtů expertů přišel o veškerou hotovost. Restrukturalizace tak pomůže zachránit aktiva, která jsou prý kvalitní.

Jenže ani ostatní solární firmy nejsou zatím zářným příkladem zaručené ziskové budoucnosti. Jednička v malých instalacích SolarCity, která patří miliardáři Elonu Muskovi, už čtyři roky kupí ztrátu za ztrátou v roční výši kolem 50 milionů dolarů. I když její tržby meziročně rostou o desítky procent. Loni dosáhly 350 milionů dolarů. Ze ztrát se za poslední čtyři roky nevyhrabal ani SunEdison.

Konec investorské pohádky?

O něco lépe na tom jsou další dva velcí severoameričtí solární developeři First Solar a Canadian Solar. Oběma firmám už tržby vystoupaly nad tři miliardy dolarů a daří se jim hospodařit se ziskem. Zatímco First Solar vydělá z každého utrženého dolaru zhruba patnáct centů, Canadian Solar se ziskovost tržeb pohybuje kolem pěti centů z dolaru.

Žádný ze solárních obrů zatím nenaplňuje investiční pohádku, které uvěřili jejich akcionáři. Index solární energetiky, který sestavuje Bloomberg, za poslední rok spadl o 43 procent. Jen letos se propadl o 17 procent a je na úrovni z konce roku 2013. Analytici pád cen solárních akcií částečně připisují levné ropě, která rozevřela nůžky mezi drahou solární elektřinou a fosilními energiemi.

Expertní odhady přesto pořád předpovídají solárním elektrárnám světlé zítřky. Letos by se roční instalovaná kapacita v USA měla zvednout z loňských 8 na více než 10 gigawattů. „Díky prodloužení investiční podpory nových elektráren formou daňových slev o dalších pět let se dá rychlý růst instalovaného výkonu čekat i do roku 2020,“ říká Paula Mitsová, šéfka analytické firmy SPV Market Research.

Státní podpora trochu jinak

Solárním firmám nahrává i prodloužení podpory formou net-meteringu v Kalifornii, kde je instalovaná více než polovina amerických solárů. Kalifornské zákony také vyžadují, aby nové domy měly 15 procent plochy střech připraveny na osazení solárními panely. V San Franciscu nyní přímo radní nařídili, že nové domy musí povinně mít fotovoltaickou elektrárnu.

Solární boom příštích let by mohli zbrzdit distributoři elektřiny, upozorňuje analýza společnosti Deloitte. Ti se bojí, že kvůli většímu samozásobování elektřinou dopadne na uživatele elektrické sítě takzvaný vodárenský efekt, kdy lidé a firmy odebírající proud ze sítě budou muset platit vyšší poplatky, a nepřímo tak dotovat solární elektrárny. Proto se už snaží regulátory přesvědčit, aby mohli tarify za distribuci upravit a část nákladů na sítě přenést i na majitele střešních solárů.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!