Křetínský koupil slovenského výrobce kotlů SES, použil k tomu pohledávky | E15.cz

Křetínský koupil slovenského výrobce kotlů SES, použil k tomu pohledávky

Křetínský koupil slovenského výrobce kotlů SES, použil k tomu pohledávky
ilustrační obrázek
• 
ZDROJ: Vítkovice

ČTK

Společnost EP Industries miliardáře Daniela Křetínského získala většinový podíl ve slovenském výrobci kotlů Slovenské energetické strojárne Tlmače (SES). Informoval o tom slovenský server Trend.sk

Křetínského firma podle něj získala majoritu navýšením základního jmění společnosti SES, které stouplo ze tří na 27 milionů eur (přibližně 733 milionů korun).

Většinovým akcionářem SES byla dosud kyperská společnost Segfield Investments s napojením na struktury finanční skupiny J&T, píše Trend.sk. Nově má necelou desetinu akcií, Křetínského EPI necelých 90 procent a zbytek je v rukou minoritních akcionářů.

Vstup Křetínského firmy nepřinesl do SES nové finance, uvádí Trend.sk. EPI podle něj k navýšení základního jmění použil pohledávky vůči SES, které získal v posledních čtyřech letech. Ty potom spolu s vlastními půjčkami v celkové výši skoro 51 milionů eur (téměř 1,4 miliardy korun) vložil do základního jmění slovenského výrobce kotlů jako nepeněžní vklad. Tímto krokem se SES v podstatě zbavil dluhů, protože věřitel a dlužník splynuli do jednoho subjektu, uvádí server.

Kellner dokázal svůj majetek ještě navýšit, nejbohatším Čechem zůstává s velkým náskokem

Slovenské energetické strojárne Tlmače dodávají kotle pro elektrárny, teplárny a spalovny. Podle serveru Trend.sk firma není v dobré hospodářské kondici a dlouhodobě má záporné vlastní jmění. V prvním pololetí loňského roku klesly tržby SES o více než 70 procent na 12,6 milionu eur (342 milionů korun) a na konci června tak skončila ve ztrátě 11 milionů eur (298,5 milionu korun).

Křetínského EPI před čtyřmi lety získala dceřinou společnost SES zaměřenou na montážní činnosti, připomněl Trend.sk. Prodej firmy SES Energy podle serveru ve své době vyvolal obavy mezi minoritními akcionáři SES, kteří se obávali, že Křetínský chce z firmy vyvést ziskovou činnost a nechat v ní jen ztrátovou výrobu.

OKD chce podle HN koupit Křetínský a zahraniční hedgeový fond

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!