Kvůli manipulaci s emisemi vyšetřuje Volkswagen i Švédsko

Švédské státní zastupitelství zahájilo předběžné vyšetřování případu manipulace s emisemi u naftových vozů německé automobilky Volkswagen. Vyšetřování se zaměřuje na podezření ze závažného podvodu a z podávání nepravdivých údajů, uvedli dnes vyšetřovatelé.

Znak Volkswagenu na známé tepelné elektrárně ve Wolfsburgu
12.1.2016 13:45   |  

Prokuratura uvedla, že vyšetřovatelé budou zkoumat, zda bude možné na automobilku uvalit pokutu. Mluvčí Volkswagenu ve Švédsku podle agentury Reuters vyšetřování přivítal a popřel, že by se obvinění mohlo týkat švédské pobočky.

Americké federální ministerstvo spravedlnosti minulý týden podalo na Volkswagen civilní žalobu za porušování zákona o čistotě ovzduší. Volkswagen by tato žaloba spolu s hromadnými žalobami investorů a zákazníků mohla stát desítky miliard dolarů.


Přečtěte si: Volkswagen najal hvězdného urovnavače sporů. USA zastupuje exšéf FBI


Americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) loni v září Volkswagen obvinila, že do vozů s naftovými motory instaloval software umožňující při testování emisí skrývat vysoké hodnoty toxických oxidů dusíku.

Volkswagen pak přiznal, že software umožňující manipulovat s testy emisí instaloval do zhruba 11 milionů naftových aut po celém světě. Skandál se týká rovněž 1,2 milionu vozů české divize Škoda Auto a vyšetřuje jej řada zemí světa.


Čtěte také:

Akcie VW klesly, žaloba v USA může firmu přijít na 48 miliard dolarů

Müller: Volkswagenu budou změny po skandálu trvat až tři roky

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Domlouvání smlouvy o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy plynule postupují, řekl mluvčí šéfa Úřadu obchodního zmocněnce USA Michaela Fromana. Německý vicekancléř… více

Mobilní web