Lidé šetří. Propad spotřeby plynu nezastavily ani únorové mrazy | E15.cz

Lidé šetří. Propad spotřeby plynu nezastavily ani únorové mrazy

Lidé šetří. Propad spotřeby plynu nezastavily ani únorové mrazy
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, nos

Spotřeba zemního plynu během uplynulé zimy se kvůli teplejšímu počasí meziročně snížila o 6,6 procenta na 3,53 miliardy metrů krychlových. Průměrná teplota navzdory silným mrazům v únoru byla letos proti předchozí zimě o 1,5 stupňů Celsia vyšší, a sice kolem jednoho stupně pod nulou.

Teplota vzduchu má podle České plynárenské unie, která data zveřejnila na spotřebu plynu nejvýznamnější vliv. Denní průměrná spotřeba během letošního ledna činila 37 milionů metrů kubických, v únoru již ale kvůli velkým mrazům vzrostla na téměř 47 milionů metrů kubických.

Ceny dál rostou: inflace stoupla na 3,8 procenta

„Spotřeba letos v zimě se po prvních dvou měsících očekávala výrazně nižší než v předešlém roce, ale nečekaně nízké letošní únorové teploty kolem -20 stupňů Celsia tuto spotřebu téměř vyrovnaly,“ uvedl Oldřich Petržilka, prezident ČPU.

Na nižší spotřebě se podle Petržilky podepsaly také úspory energií pomocí kvalitnější izolací staveb či kogeneračním vytápěním. Kvůli drahým pohonným hmotám naopak roste v dopravě spotřeba stlačeného zemního plynu (CNG). „Těší nás, že recese průmyslové výroby se na spotřebě plynu výrazně neprojevuje,“ dodal Petržilka.

Autor: ČTK, nos
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!