Litevský ministr prosí o americký plyn. Zmírnil by ruský tlak

Litevský ministr energetiky Jaroslav Neverovič vyzval americké zákonodárce k urychlenému uvolnění vývozu stlačeného zemního plynu (LNG) z USA do Evropy, který vláda prezidenta Baracka Obama zatím brzdí. Přimluvila se za to i vlivná demokratická senátorka Mary Landrieuová.

 Ilustrační foto
26.3.2014 8:58   |  

Americký plyn by zmírnil ruský tlak na evropské spojence USA, prohlásila Landrieuová.

Neverovič vyzval zákonodárce, aby obešli zdlouhavý federální proces povolování dodávek plynu do jiných zemí než několika států, s nimiž mají USA dohodu o volném obchodu. Kongres by podle něj měl označit dodávky plynu spojeneckým zemím za věc národního zájmu. „Posílí to kupce, takže bychom se nemuseli tolik poutat k dlouhodobým kontraktům (s Ruskem),“ řekl ministr podle agentury Reuters.

Neverovič poukázal na to, že Rusko je nyní pro Litvu jediným dodavatelem plynu a země kvůli sporům s ruským dodavatelem Gazprom platí nejvyšší ceny v Evropě. To podle něj hraničí se zneužíváním.

Americký vývoz LNG by mohl být „mocným geopolitickým nástrojem“, který by ruského premiéra Vladimira Putina dotlačil ke snižování cen v Evropě, uvedla Landrieuová. Ta patří mezi devět amerických činitelů, jimž Rusko oplátkou za americké sankce za připojení Krymu zakázalo vstup do země. „To poslední, co Putin a jeho spojenci chtějí, je konkurence z USA v energetice,“ řekla Landrieuová.

Moskevské kohoutky

Ukrajinská krize a přechod Krymu pod Rusko v Evropě prudce zvýšily obavy o energetickou bezpečnost. Moskva kvůli sporům s Ukrajinou v minulých letech několikrát přerušila dodávky plynu na západ. Evropa dovozem ruského plynu pokrývá zhruba čtvrtinu své poptávky po této strategické surovině a závislost na Rusku stoupá směrem k východu.

Spojené státy díky prudkému nárůstu těžby loni vystřídaly Rusko na pozici největšího producenta plynu na světě a ceny plynu v USA jsou nyní proti Evropě zhruba třetinové. To vede tamní těžaře k tlaku na uvolnění vývozu. Tyto tlaky výrazně zesílily po ukrajinské krizi. Uvolnění vývozu už nepodporují jen republikáni, ale i řada demokratů.

Ve středu by měl výbor pro energetiku Sněmovny reprezentantů jednat o opatření, které by umožnil vývoz LNG bez federálního povolování. Americké firmy by díky němu mohly vyvážet plyn do všech 159 zemí Světové obchodní organizace (WTO). Vláda podle Reuters k tomuto návrhu žádný oficiální postoj nezaujala.

Země visegrádské čtyřky včetně České republiky se tento měsíc obrátily na Spojené státy s výzvou, aby rozšířily vývoz svého břidlicového plynu do Evropy. Poslaly ji šéfovi Sněmovny reprezentantů, republikánovi Johnu Boehnerovi, u něhož se dočkali vstřícné odezvy.


Zde se dočtete více:

Strach z Ruska ovlivní klimatické cíle Evropské unie

Ukrajina očekává, že cena za ruský plyn vzroste asi o třetinu

Rusko utáhlo kohouty. Ukrajině kvůli podpisu s EU zrušilo slevu na plyn


Autor: čtk, čap

Komentáře

Čtěte také

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát Fotogalerie

Německá kancléřka Angela Merkelová přiletěla do Prahy a setkala se s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). S ním se shodla, že Česko i Německo mají velmi dobré vzájemné vztahy,… více

Mobilní web