Londýn je připraven převzít část britských oceláren Taty | E15.cz

Londýn je připraven převzít část britských oceláren Taty

Londýn je připraven převzít část britských oceláren Taty
Ocelárna (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Jo Guldi via Flickr

ČTK

Británie by mohla získat až čtvrtinový podíl v britských aktivitách indické ocelářské skupiny Tata Steel, která v březnu oznámila plány na odchod ze země. Stát by se tak mohlo v rámci plánu na podporu případných kupců těchto aktivit, a to v objemu stovek milionů liber. Sdělila to podle agentury Reuters britská vláda.

Tata Steel koncem minulého měsíce oznámila, že hodlá prodat veškeré své aktivity v Británii. To vyvolalo obavy z ohrožení zhruba 15 tisíc pracovních míst a vedlo ke kritice vlády Davida Camerona. Odbory a opoziční labouristé na konzervativního premiéra vyvíjejí tlak, aby zajistil, že budoucí kupec bude schopen ohrožená pracovní místa uchránit.

Vláda oznámila, že konkrétní podoba podpory bude záležet na kupci. S nejvyšší pravděpodobností ale prý půjde o nějakou formu dluhového financování. Možností je i získat akciový podíl.

Ne zestátnění

„Pokud bychom měli získat akciový podíl, byl by to menšinový podíl s cílem podpořit kupce v zajišťování dlouhodobé budoucnosti těchto aktivit. Určitě neusilujeme o to společnost kontrolovat,“ uvedla podle agentury Reuters Cameronova mluvčí.

Možné získání podílu kabinet podle ní jako částečné zestátnění nevnímá, mimo jiné i vzhledem k tomu, že vláda nemá zájem na tom toto podnikání ovládat. „Nedomníváme se, že zestátnění je správná odpověď,“ sdělila mluvčí.

Oceláře ničí nadvýroba

Británie je zemí, na kterou tvrdě dopadá krize v evropském ocelářském sektoru - ta je hlavně důsledkem nadprodukce a levného dovozu z Číny. Britské hutě mají navíc jedny z nejvyšších nákladů na energii na světě, což je důsledek série daní a poplatků na podporu obnovitelných zdrojů. Tamní firmy také musejí platit vysoké daně z nemovitostí, které jsou desetkrát vyšší než v jiných zemích EU. Jen loni v ocelářském sektoru v Británii zanikly tisíce pracovních míst.

Tata Steel zaměstnává v Británii 16 300 lidí. Z toho zhruba 4000 jich pracuje v divizi vyrábějící ocelářské produkty pro železniční a stavební sektor, kterou kupuje britská investiční firma Greybull Capital. O zbylé britské aktivity indické skupiny zatím nikdo vážný zájem neprojevil, napsala agentury AFP.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!