Luxusní auta na Balkáně? Aston Martin přemýšlí o továrně v Makedonii

Britský výrobce luxusních aut Aston Martin uvažuje o výstavbě nové továrny v Makedonii. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje. Nový závod, o kterém se v rámci firmy jedná už několik měsíců, má zvýšit kapacitu výroby a pomoci vrátit automobilku k ziskovosti.

Aston Martin, ilustrační foto
11.1.2016 13:42   |  

Firma vybírala místo pro nový závod z 19 lokací a podle zdrojů se v prosinci výběr zúžil na dvě místa v Británii, jedno ve Spojených státech a jedno na Blízkém východě. V posledních týdnech prý však učinila bývalá jugoslávská republika automobilce vylepšenou nabídku. „Makedonie je poslední a opožděný uchazeč, který byl předtím vyloučen,“ řekl jeden ze zdrojů. „Vrátili se se silnější nabídkou.“

To, že je Makedonie zpátky ve hře, potvrdil i jeden z vládních úředníků, který si nepřál být jmenován. „Učinili jsem dobrou nabídku,“ dodal. Automobilka již dříve uvedla, že důležitým faktorem při rozhodování budou finanční pobídky. Konečný verdikt o umístěný závodu by měl padnout v příštích několika týdnech.

Větší výroba

Aston Martin hodlá do přelomu desetiletí čtyřnásobně zvýšit objem výroby na zhruba 15 tisíc vozů. V nové továrně chce také vyrábět nový model, crossover DBX. V roce 2014 však firma byla již čtvrtým rokem za sebou ztrátová.

Makedonie je jednou z několika zemí, které se v posledních letech snaží přilákat výrobce aut pomocí štědrých pobídek. Největším úspěchem pro ni byla zatím investice britské firmy Johnson Matthey, která východně od hlavního města Skopje otevřela v roce 2009 závod na výrobu katalyzátorů.

Aston Martin, jehož auty jezdil i legendární agent 007 James Bond, prodává auta ve 41 zemích světa a je jediným větším světovým výrobcem luxusních sportovních vozů, který není propojen s žádnou velkou automobilkou. Podíly ve firmě vlastní investorské firmy z Kuvajtu a italský soukromý investiční fond Investindustrial.


Čtěte také:

Kudy ze ztráty? Automobilka Aston Martin hodlá významně propouštět

Aston Martin svolává většinu produkce kvůli padělaným plastům

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Neomezené volání i internet: tendr pro vnitro se protahuje kvůli námitkám

Neomezené volání i internet: tendr pro vnitro se protahuje kvůli námitkám

Rozuzlení soutěže na poskytování telekomunikačních služeb pro více než 66 tisíc zaměstnanců ministerstva vnitra se oddaluje. Proti jejím podmínkám totiž podali námitky dva zájemci… více

Mobilní web