Malé firmy se bojí investic do úspor energií, mohly by přitom ušetřit desetinu

V malých a středních firmách spí slušný byznys pro zavedené energetické koncerny. Většina menších podniků vidí nevyužitý potenciál pro snižování nákladů v energetických úsporách. V průměru odhadují, že náklady mohou díky úsporám srazit až o deset procent, ukázal průzkum, který si nechala zpracovat Asociace malých a středních podniků.

 Ilustrační foto
10.9.2015 7:33   |  

I když konkrétní nabídku na úsporná opatření dostala přibližně polovina z dotazovaných firem, většina z nich ji odmítla. „Do značné míry je to tím, že firmy jsou konzervativní a externím poradenským firmám moc nevěří,“ vysvětluje šéf asociace Karel Havlíček. Podstatnějším důvodem však je, že pro menší firmy jsou investice do úspor vzhledem k jejich ziskům příliš nákladné.

„V jedné z našich textilek jsme dostali nabídku na výměnu osvětlení za LED svítidla. Investici za tři miliony korun jsme málem odmítli. Dodavatel nám ale nabídl bezúročný úvěr, který jsme z úspor spláceli. Investice se vrátila za necelé tři roky. Ročně šetříme milion korun,“ dodává zkušenost z vlastní firmy Havlíček.

Na prodej energetických služeb svým dosavadním zákazníkům se připravuje také ČEZ

Tady se otevírá prostor pro velké energetiky typu RWE či ČEZ, jak potenciál v malých firmách využít. Z výzkumu také vyplynulo, že podnikatelé věří tradičním dodavatelům energií, u kterých hledají podobně jako v bankách poradenství.
„Nově nabízíme podnikatelům celý soubor opatření v rámci našeho systému Energetického managementu,“ říká Tomáš Varcop, výkonný ředitel RWE Energie.

Na prodej energetických služeb svým dosavadním zákazníkům se připravuje také ČEZ. „Naše dceřiné společnosti EVČ a ČEZ Energetické služby umějí úsporná opatření navrhnout i zafinancovat. Běžně používají model EPC, kdy zákazník investici splácí z dosažených úspor,“ upřesňuje mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová.

Nové produkty a služby firma představí na přelomu roku. Peníze na energetické úspory mohou malé firmy získat i z operačního programu OPPIK. V první předběžné výzvě firmy podaly celkem 1420 projektů v hodnotě 28,5 miliardy korun.


Čtěte také:

K penězům na energetické úspory se dostane málo projektů

Česku chybí na úspory energií 23 miliard korun

Ficova vláda chce před volbami zlevnit Slovákům energie

Jan Stuchlík Autor: Jan Stuchlík redaktor E15

Komentáře

Čtěte také

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Nezaměstnanost mladých lidí začala po zlepšení v minulých třech letech ve světě opět stoupat. Počet nezaměstnaných mezi 15 až 24 lety by letos navíc mohl globálně vzrůst o půl… více

Mobilní web