Malé pivovary dobývají Evropu, tabulkám spotřeba dál vládnou Češi

Češi zůstávají největšími pijáky piva. Avšak ani domácí výrobci stejně jako podniky v celé EU nedokážou vyrábět tolik jako před rokem 2008. Šancí jsou stovky nových pivovarů.

Ilustrační foto
17.12.2015 6:42   |  

Češi se o své dlouholeté prvenství ve spotřebě piva nemusejí obávat. Také loni se 144 litry na hlavu s velkým náskokem vedli žebříček mezi evropskými zeměmi. Druhé Německo ztrácelo 37 litrů na hlavu, třetí Rakousko ještě o tři litry více. Do popředí se ovšem dere Polsko, kde spotřeba na rozdíl od většiny zemí stoupá a loni atakovala hranici stovky litrů na osobu a rok. Vyplývá to ze studie evropské asociace pivovarnických sdružení The Brewers of Europe.

Nicméně nejen v Česku, ale ani v Evropské unii se podle studie stále nedaří ve výrobě piva dosáhnout hodnot před rokem 2008. Celková produkce v 28 zemích Evropské unie loni činila 384 milionu hektolitrů, což je stále méně než v letech 2009 až 2012. Meziročně ale celkový výstav stoupl, což je důvod, proč se asociace dívá na další vývoj produkce pozitivně.

„Statistiky ukazují, že pivovarnický sektor směřuje k oživení po globální krizi započaté v roce 2008. Čísla potvrzují trendy patrné od roku 2010, kdy celková spotřeba a produkce sice zůstávají stabilní, ale zároveň v Evropě vzniká pozoruhodný počet nových pivovarů,“ uvedl prezident asociace Demetrio Carceller. „Zájem, který konzumenti projevují o rozmanitost evropských piv, pravděpodobně nebyl nikdy vyšší. Výsledkem je, že loni v Evropě spustilo provoz na 700 nových pivovarů,“ dodal. Nárůst počtu producentů je pak podle něj znamením důvěry investorů v celý obor.

V Česku loni produkce podle údajů svazu pivovarů mírně stoupla o 2,3 procenta. Pivovary ale za to mohou děkovat především exportu.

Letos za osm měsíců produkce naopak o dvě procenta klesla, zejména kvůli slabšímu odbytu v prvních měsících roku. Pivovary se také obávají nadcházející legislativy jako zavedení elektronické evidence tržeb a zákazu kouření v restauračních zařízeních, která by mohla snížit počet fungujících podniků a tedy i celkovou spotřebu.


Čtěte také:

Svijany plánují zámecký minipivovar, sloužit má i zážitkové turistice

Většinový majitel pivovarů Lobkowicz nabízí odkup akcií za 208 korun

Pivo v Česku pravidelně pije devět z deseti mužů a polovina žen

Dušan Kutner Autor: Dušan Kütner redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v srpnu stoupla o 40 tisíc barelů denně a dostala se na rekordních 33,50 milionu barelů denně. Přispěl k tomu nárůst… více

Mobilní web