Metalimex zvýší výrobu o pětinu, říkají odboráři z ostravských koksoven

Nový majitel Ostravsko-karvinských koksoven OKK, kterým se stane za 95 milionů eur (2,44 miliardy korun) skupina Metalimex, by měl podle odhadu odborů v příštím roce zvýšit výrobu koksu až o 20 procent. Odbory to vyvozují z plánů na rok 2014.

OKK Koksovny
28.9.2013 13:55   |  

„V poslední době jsme v kontaktu s budoucími majiteli nebyli. Smlouva se nepodepisovala v Ostravě. Navíc firma začne koksovny přebírat až koncem listopadu, začátkem prosince. Do té doby potrvá odkládací povinnost. Transakci bude zkoumat antimonopolní úřad,“ připomněl zástupce hornické odborové organizace v Ostravě Pavel Petr.

Odboráři ale vycházejí z náznaků nových majitelů a plánů, které se připravují na příští rok. Právě podle nich by měla výroba vzrůst o 19 až 20 procent. „Z letošních přibližně 650 tisíc tun by měla vzrůst na 740 tisíc tun. Je to ale jen odhad,“ řekl Petr.

OKK Koksovny patří těžařské firmě NWR, která prodejem reaguje na své finanční potíže a útlum trhu.

Prodej OKK musí na valné hromadě schválit akcionáři. Zabývat se jím budou také příslušné orgány na ochranu hospodářské soutěže a regulační orgány. NWR předpokládá, že prodej bude dokončen do 13. prosince 2013. OKK tvoří v rámci skupiny NWR samostatný segment, má nezávislé vedení, v koksovnách nyní pracuje 732 zaměstnanců. V současné době provozuje jediné zařízení v Ostravě - Koksovnu Svoboda. Metalimex a její mateřská společnost MTX CZ jsou česká společnost obchodující s hliníkovými plechy, mědí, ocelí, železnou rudou, uhlím a dalšími komoditami ve střední Evropě. O svých dalších záměrech s OKK skupina Metalimex zatím neinformovala.

NWR již 17. září oznámila, že hodlá ke konci roku 2014 uzavřít důl Paskov, kde pracuje asi 3000 lidí. Náklady na těžbu uhlí v dole převyšují tržní ceny suroviny. Roční provozní ztráta Paskova je podle NWR 1,5 miliardy korun.


Čtěte také:

NWR našla kupce pro koksovny, za 2,5 miliardy je získá český Metalimex

O koksovnu společnosti NWR mají zájem Poláci, cena může být až miliarda korun

Zeman: Bakala by měl přenechat někdejší byty OKD kraji

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Nezaměstnanost mladých lidí začala po zlepšení v minulých třech letech ve světě opět stoupat. Počet nezaměstnaných mezi 15 až 24 lety by letos navíc mohl globálně vzrůst o půl… více

Mobilní web