Miliardář Světlík prodal vítkovické Hutní montáže byznysmenovi Martinu Ulčákovi | E15.cz

Miliardář Světlík prodal vítkovické Hutní montáže byznysmenovi Martinu Ulčákovi

ČTK

Strojírenský holding Vítkovice Machinery Group  ostravského podnikatele Jana Světlíka prodá svou dceřinou firmu Hutní montáže společnosti E-Invest Martina Ulčáka. Uvedl to Hugo Trkal z poradenské společnosti Grant Thornton, která holdingu s prodejem pomáhá.

E-Invest získá sto procent akcií Hutních montáží. "Obě strany obchodu se dohodly, že se hodnota transakce stejně jako její struktura a další podrobnosti nebudou zveřejňovat," uvedl vedoucí partner Grant Thornton v ČR David Pirner.

Hutní montáže, které jsou jednou z klíčových společností VMG, se zabývají velkými, především energetickými projekty v celém světě. Mají zhruba sedm set zaměstnanců. Jejich prodej skupina, která se dostala do finančních problémů, plánovala už loni v červenci. Druhou firmou, kterou tehdy Vítkovice chtěly prodat, byly Vítkovice Gearworks. Jako o kupci se už tehdy hovořilo o Ulčákovi. O prodeji se mělo rozhodovat na valné hromadě, ale tehdy z něj sešlo. Později začala potenciální kupce oslovovat společnost Grant Thornton.

Vítkovice se snaží prodat rozbitou zinkovnu. Kupec z ní může vydobýt tuny zinku

"Z původních několika zájemců ve výběrovém řízení se nakonec akcionáři rozhodli pro nabídku společnosti E-Invest jako ekonomicky nejvýhodnější," uvedl Trkal.

Pirner uvedl, že proces prodeje Hutních montáží byl náročný. "Jsme rádi, že spěje ke zdárnému konci. Věříme, že výsledek pomůže další stabilizaci a rozvoji strojírenského holdingu Vítkovice," uvedl Pirner.

1080p 720p 480p 360p 240p
Záběry Dolních Vítkovic z dronu

Skupina Vítkovice Machinery Group ostravského podnikatele Jana Světlíka zahrnuje více než dvacet firem, které mají dohromady okolo 5500 zaměstnanců. Několik společností ze skupiny se loni dostalo do problémů a tři z nich - Vítkovice Power Engineering, Vítkovice Gearworks a Vítkovice Envi - poslal soud do úpadku. Letos skončila v úpadku další firma z holdingu, Vítkovice Revmont.

O pražském podnikateli a lobbistovi Ulčákovi se hovoří jako o Světlíkově obchodním partnerovi a spojenci. Loni podle tehdejšího vyjádření mluvčí Vítkovic Evy Kijonkové odkoupil za osm set milionů korun pohledávky, které měla za Vítkovicemi Raiffeisenbank. Ulčákova společnost E-Invest má vliv například v síti tabákových prodejen Geco, která je jedničkou českého trafikantského trhu.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!