Ministerstvo průmyslu chce speciální mise zaměřené na letectví

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) uvažuje o zahraničních obchodních misích, jež by se zaměřily speciálně na podporu tuzemských výrobců letadel. Mířily by například do Indie, Nepálu a Ruska. Výrobci vládní podporu vítají.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek
12.1.2015 14:27   |  

Při návštěvě leteckých závodů ve Zlínském kraji to řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Mládek v sídle kunovické společnosti Aircraft Industries probíral problémy leteckého průmyslu se zástupci Asociace leteckých výrobců ČR (ALV).

„Debata byla mimo jiné o tom, aby zahraniční obchodní mise byly ještě cílenější, že by byly specializované mise pouze pro letecký průmysl,“ uvedl ministr s tím, že se s výrobci na těchto cestách předběžně dohodl. „Je tady po nich velká poptávka,“ uvedl Mládek s tím, že se chystají mise do Indie, Nepálu a Ruska.

Generální ředitelka Aircraft Industries Ilona Plšková záměr přivítala. „Očekáváme vládní podporu. Do Nepálu se nám podařilo dostat s jedním letadlem a chtěli bychom tam uzavírat další kontrakty,“ řekla Plšková. Dodala, že úspěch L 410 v Nepálu firmě otevírá dveře i na trhy okolních zemí. „Letos bychom chtěli dodat letadlo právě i do Indie,“ dodala Plšková.

ALV je největším českým sdružením firem působících v letectví a kosmonautice. Zastupuje 37 společností s přibližně 8000 zaměstnanci a ročním obratem přes 17 miliard korun. Podle prezidenta ALV Josefa Kašpara většinu obratu zajišťují zahraniční trhy.

Pomocná ruka státu

„Export je pro letecký průmysl velmi důležitý a pomoc státu klíčová,“ mínil Kašpar. Mládek uvedl, že by výrobky tuzemských leteckých firem měla využívat i česká armáda. Stát výrobcům podle něj pomáhá také financováním vědy a výzkumu i podporou technického školství.

Další sférou, kde se představitelé státu angažují, je pomoc při průniku na nové zahraniční trhy, kde firmy musejí obstát při certifikaci - úředním uznání svého výrobku. Podle ALV lze při diplomatických jednáních předjednat detaily, které celý proces mohou zjednodušit. Mládek upozornil, že s výrobci byl loni dvakrát v Číně a také ve Vietnamu.


Čtěte více:

Prodávat v rublech? Katastrofa, zní z Aircraft Industries

Exportérem roku tradičně Škoda Auto, nejvíce posílily Aircraft Industries

Nigérie koupí česká letadla, budou chránit hranici před Boko Haram

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

O2 dostal pokutu za automatické dokupování dat, musí také změnit smlouvy

O2 dostal pokutu za automatické dokupování dat, musí také změnit smlouvy aktualizováno

Český telekomunikační úřad vyměřil operátorovi O2 pokutu 4,5 milionu korun za automatické obnovování objemu dat zákazníkům i bez jejich výslovného souhlasu. Dodatečná data přitom… více

Mobilní web