Ministr Brabec chce za evropské peníze vyměnit 150 tisíc kotlů

Stát hodlá získat až devět miliard korun z evropských fondů, které by se využily jako dotace na výměnu starých kotlů za ekologičtější. Po celé zemi by si pak mohlo pořídit nový kotel až 150 tisíc domácností, velká část peněz by zamířila na Ostravsko a Ústecko. Ministr životního prostředí Richard Brabec doufá, že by se v těchto nejpostiženějších regionech skokově zlepšilo ovzduší.

ilustrační foto
16.5.2014 19:06   |  

Nový operační program životního prostředí pro roky 2014 až 2020 by podle Brabce bylo možné použít i pro financování kotlíkových dotací, které zatím šlo financovat pouze z národních zdrojů. Vláda o tom nyní jedná s Evropskou komisí. Výměna kotlů by se týkala domácností v celé České republice.

„Určitě docela významná část by byla alokována na Moravskoslezský kraj, který pro nás má prioritu společně s Ústeckým krajem, z hlediska samozřejmě zlepšení kvality ovzduší, a já si dokonce troufám opravdu říct, že by to znamenalo skokové zlepšení ovzduší,“ řekl Brabec.

Ovzduší v Moravskoslezském kraji patří k nejznečištěnějším v České republice, ale i celé Evropě. Ke znečištění přispívá průmysl, doprava a také právě domácí topeniště. Pro společný program na výměnu kotlů dotovaný krajem a vládou bylo dosud v kraji uvolněno celkem 220 milionů korun. Výměna jednoho kotle znamená úsporu emisí prachu v objemu až 100 kilogramů ročně.

Byla by to opravdu bomba

„Čím dál tím víc je zřejmé, že ta špatná kvalita ovzduší je hodně na vrub právě lokálních topenišť a samozřejmě nevyhovujících kotlů,“ řekl ministr Brabec při návštěvě Třince. V Moravskoslezském kraji se zatím z kotlíkových dotací vyměnilo necelých 5000 kotlů.

„Teď bychom měli ambici možná na 20 000 až 30 000. To znamená, že jsme přesvědčeni, že to by opravdu byla bomba a byl by to zlom,“ řekl Brabec. Nyní ministerstvo pracuje na vytvoření systému, který by byl pro žadatele o dotaci co nejvhodnější a nejjednodušší.


Čtěte také:

Ať žije teplá zima. Lidé ušetřili tisíce na vytápění

Ostrava neuspěla s žalobou na stát kvůli znečištěnému ovzduší

Smog mizí, ale obyvatelé měst dál dýchají znečištěný vzduch

Autor: čtk, vag

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web