Mládek má plán, co s těžbou uhlí

Pokud se prolomí územní limity pro těžbu hnědého uhlí, zůstanou Černice a Horní Jiřetín stát. Počítá s tím ministr průmyslu Jan Mládek, který vládě předloží dvě varianty postupu těžby za stávající těžební limity. Buď se bude těžit dál na lomu Bílina, který patří Severočeským dolům ze skupiny ČEZ, nebo se bude pokračovat na Bílině a na lomu ČSA, který patří Severní energetické Jana Dienstla a Pavla Tykače.

ilustrační foto
12.1.2015 6:03   |  

„Technicky jsou možné obě varianty. Jiná věc je, jestli toto řešení budou chtít i těžařské firmy. Ty původně chtěly buď plné prolomení, nebo nic,“ říká v rozhovoru pro E15 Mládek. Problém může nastat právě u lomu ČSA. Mládek chce, aby těžba obešla Horní Jiřetín z jihovýchodu. Podle oslovených expertů však tento postup bude pravděpodobně velmi drahý.

Uhlí je v tomto místě, na rozdíl od Horního Jiřetína, hluboko pod skrývkou, která se musí odtěžit jako první. Navíc by stroje hrabaly v oblasti sousedící s vytěženým lomem Obránců míru, část zásob zmizela i kvůli minulé hlubinné těžbě. Je proto možné, že by se těžaři několik let k pořádným zásobám uhlí nedostali.


Čtěte více v rozhovoru s Janem Mládkem


Severní energetická se k Mládkovým plánům zatím vyjadřovat nechce. „Bez pokračování postupu za limity těžba skončí kolem roku 2022, bude zrušeno 1200 míst v horizontu pěti let, spolu s nimi tři tisíce míst v návazných profesích,“ vypočítává dopady konce těžby mluvčí firmy Gabriela Sáričková-Benešová.

Mládkův plán se příliš nelíbí starostovi Horního Jiřetína Vladimíru Buřtovi. „Jižní část obce by byla téměř na hraně lomu. Už dnes je hluk z těžby v obci velký, a to je od lomu vzdálená dva až tři kilometry,“ říká Buřt.


Čtěte také:

Mládek těžební limity vyřeší příští rok. Musí ale přesvědčit zbytek vlády

Hlubinná těžba uhlí v povrchových dolech se rozmáhá

Těžba hnědého uhlí letos vzroste o stovky tisíc tun

Autor: Jan Stuchlík

Komentáře

Čtěte také

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Předseda ANO a vicepremiér Andrej Babiš se velmi rozčiluje nad tím, že správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny potvrdila ve funkci ředitele Zdeňka Kabátka. Vášnivě se rozepsal… více

Mobilní web