Množství skleníkových plynů v EU klesá. Také díky globálnímu oteplování | E15.cz

Množství skleníkových plynů v EU klesá. Také díky globálnímu oteplování

23. června 2016 • 12:13
Státům Evropské unie se dlouhodobě daří snižovat množství skleníkových plynů, kvůli kterým dochází k oteplování planety. Ve své zprávě to uvedla Evropská agentura pro životní prostředí (EEA). Emise se podle ní mezi lety 1990 a 2014 snížily o 24,4 procenta. To představuje snížení o 1383 milionu tun (Mt) skleníkových plynů. Tedy více, než za rok vyprodukuje celá Čína.

Celé EU se podařilo emise snížit i přesto, že celkový výkon ekonomiky unie vzrostl od roku 1990 o 47 procent. Hlavními vlivem na snížení produkce skleníkových plynů je podle EEA především odklon od uhlí při výrobě elektrické energie. Svůj vliv má podle agentury také rozšíření obnovitelných zdrojů energie, inovace v oblasti izolačních materiálů, ale také finanční krize z roku 2008.

Německo by mělo od roku 2030 prodávat pouze elektrická auta

Během posledních let se ale na snižování emisí podílí také samotné globální oteplování. Například mezi lety 2013 až 2014 zasáhla evropský kontinent nebývale teplá zima, jež měla za následek snížení nákladů na vytápění budov. Meziročně v tomto období kleslo množství skleníkových plynů vypuštěných do atmosféry o více než čtyři procenta.

Ne všechna odvětví evropského průmyslu se však na snižování emisí podílela. Nárůst produkce skleníkových plynů během posledních 24 let zaznamenala doprava. Silniční odvětví, které tvoří pětinu celé produkce plynů, v roce 2014 vypustilo do ovzduší o 124 Mt emisí více, než o 24 let dříve. Obrovský nárůst emisí ve sledovaném období zaznamenala EEA také u letecké dopravy, konkrétně o 82 procent.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!