Moody's snížila úvěrový rating ČEZ, kvůli cenám elektřiny

aktualizováno Dlouhodobě nízké velkoobchodní ceny elektřiny podkopávají ziskovost společnosti ČEZ. Uvedla to mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service. Právě kvůli tomu energetickému obru snížila úvěrový rating o jeden stupeň na A3 z dosavadní známky A2. Výhled nového ratingu je stabilní, uvedla agentura.

ředitel ČEZ Daniel Beneš
23.6.2015 20:11   |  

ČEZ je podle Moody's vzhledem k převažujícímu typu výroby energie zvláště vystaven výkyvům velkoobchodních cen. Ty se po prudkém poklesu minulých let sice od loňska stabilizovaly, v příštích dvou až třech letech ale bude jejich nadále nízká úroveň dál tlačit dolů provozní hotovostní toky společnosti. Tento ukazatel se podle Moody's začne stabilizovat až ke konci desetiletí.

ČEZ: Snížení ratingu není překvapením

„Předchozí rating od Moody's měl negativní výhled již více než dva roky, což je nezvykle dlouhá doba. Jelikož se za tuto dobu nezlepšily podmínky na trhu s elektřinou, snížení ratingu není překvapením,“ reagoval na dotaz ČTK mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž. V letošním roce byl podle něj snížen rating i jiným velkým evropským energetikám, například EDF, E.ON a Fortum.

„Se snížením ratingu na A3 nám byl zároveň upraven výhled na stabilní, což znamená, že za nezměněných okolností ratingová agentura neočekává další úpravy ratingu, ať již nahoru, nebo dolu,“ dodal mluvčí ČEZ.

Tlak na ziskovost dál zvyšuje nedávná změna politiky vyplácení dividend, kdy se jejich podíl na zisku zvýšil z předešlých 50 - 60 procent na 60 - 80 procent, uvedla agentura. Moody's také upozornila, že ČEZ již dokončuje rozsáhlý investiční program, a měl by proto od roku 2016 vykazovat zlepšené hotovostní toky. U nich však agentura čeká zlepšení nejdříve od roku 2018.


Čtěte také:

V Dukovanech neplánovaně odstavili jeden blok. Netěsnilo potrubí

ČEZ ztratil na akciích za dva dny 40 miliard korun hodnoty

Výsledky ČEZ zamotaly expertům hlavu

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Kapsch prodloužil smlouvu s ministerstvem o mýtném za více než pět miliard

Kapsch prodloužil smlouvu s ministerstvem o mýtném za více než pět miliard

Ministerstvo dopravy v neděli uzavřelo dodatek ke smlouvě se společností Kapsch o pokračování správy mýtného systému na maximálně tři roky za 5,27 miliardy korun. Součástí ceny je… více

Mobilní web