Moravská firma se podílí na vzniku ruského výzkumného reaktoru

Společnost EGP Invest z Uherského Brodu se podílí na přípravě projektové dokumentace ruského experimentálního jaderného reaktoru MBIR. Zakázka o celkové hodnotě 2,5 milionu eur (64 milionů korun) by měla být dokončena letos v srpnu.

ilustrační foto - školní jaderný reaktor VR-1
8.3.2013 15:35   |  

„Navázání přímé spolupráce s ruským jaderným průmyslem vnímáme jako unikátní příležitost pro další rozvoj naší společnosti,“ uvedl ředitel EGP Invest Petr Sláčala. „Jen samotný projekt MBIR nám může zajistit zakázky až do roku 2019. Jedná se současně o významnou referenční zakázku, jejíž úspěšné splnění nám pomůže otevřít nové zahraniční trhy,“ doplnil.

Reaktor MBIR buduje v ruském Dimitrovgradu společnost Rosatom. Zařízení poháněné takzvanými rychlými neutrony by mělo mít výkon 150 megawattů a po svém spuštění v roce 2019 by se mělo stát největším výzkumným reaktorem ve světě. Náklady celého projektu se odhadují na 16,4 miliardy rublů (10,2 miliardy korun).

Společnost EGP Invest zajišťuje projektové práce a služby v oboru investiční výstavby, rekonstrukcí, modernizací a inovací staveb. Specializuje se především na jadernou a klasickou energetiku a na energetická díla z obnovitelných zdrojů. V minulosti pracovala mimo jiné pro české a slovenské jaderné elektrárny Temelín, Dukovany, Mochovce a Jaslovské Bohunice.


O jaderné energetice čtěte více:

Náhrada za jádro? Německo spustí nejvíce uhelných elektráren za 20 let

Nárůst potřeb Turecka má pokrýt jádro. První z elektráren postaví Rusové


Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Shell omezil investice do fotovoltaiky. Musí prý zjistit, jak na ní vydělat

Shell omezil investice do fotovoltaiky. Musí prý zjistit, jak na ní vydělat

Ropná společnost Royal Dutch Shell omezí investice do solární energetiky, dokud nebude dostatečně zisková. Prohlásil to generální ředitel Ben van Beurden. Na jednání s akcionáři… více

Komerční prezentace
Mobilní web