Moravský podnikatel Hubáček chystá vlnu akvizic

Skupina Unicapital olomouckého podnikatele Pavla Hubáčka se chystá na velké nákupy. Na financování akvizic hodlá energetická dcera Unicapital Energy postupně vydat dluhopisy za miliardu korun. První dvousetmilionovou tranši plánuje firma vydat už v dubnu.

 teplárna
13.3.2015 6:39   |  

Polovina papírů úročených více než pěti procenty bude přes pražskou burzu k dispozici investorské veřejnosti, zbytek v méně obvyklé listinné podobě zamíří k privátní klientele.

„Chceme investovat do celého spektra energetiky. Především pak v oblasti teplárenství, kogenerace a do rozvoje lokálních distribučních soustav,“ naznačuje své investiční záměry majitel Unicapitalu Hubáček. Zčásti poslouží výnos z emise i k refinancování úvěru od mateřského Unicapitalu, který za splacení bondové emise své dcery zároveň ručí.

Vztah s investory

„Jedná se o běžný způsob, jakým se v rozvinutých ekonomikách velké finanční skupiny refinancují. Jde nám také o navázání dlouhodobého vztahu s našimi investory,“ uvedl Pavel Hubáček na otázku deníku E15, proč skupina upřednostnila dluhopisovou emisi před bankovním úvěrem. Papíry ponesou výnos 5,1 procenta a první z chystaných tranší budou splatné za pět let, firma prý ale v dalších tranších, které vydá během několika příštích let, chystá i tříleté bondy.

Unicapital má za sebou ani ne dvouletou, zato však poměrně pestrou investiční historii v oblasti energetiky a zemědělství. Jeho poslední akvizicí na poli energetiky byl loňský nákup polovičního podílu v Českomoravské distribuci, kde se tak stala Hubáčkova skupina rovnocenným partnerem německého koncernu E. ON.

Některé ze svých akvizic Unicapital obratem přeprodal. Příkladem je jihočeská AgroNova, která po roce Hubáčkova vlastnictví skončila v rukách skupiny Agrofert.

Pavel Hubáček podnikal v minulosti v celé řadě různých oborů, dovážel zboží, obchodoval s nemovitostmi, skrze firmu Smart Capital pak podnikal v úvěrovém byznysu.


Čtěte také:

Do českého zemědělství vstupuje skupina Unicapital, chce investovat miliardy

Střední Evropa zažívá energetický výprodej

Plynaři zaútočili na teplárny, domovní kotelny na plyn jsou prý levnější

Autor: Jaroslav Bukovský

Komentáře

Čtěte také

Korejci nesehnali povolení, stavba výrobny pneumatik Nexen se odkládá

Korejci nesehnali povolení, stavba výrobny pneumatik Nexen se odkládá

V průmyslové zóně Triangle nedaleko Žatce začaly terénní práce pro továrnu na výrobu pneumatik. Stavba jihokorejského Nexenu začne ale až v příštím roce, termín otevření se totiž… více

Mobilní web