Moravský podnikatel Hubáček chystá vlnu akvizic | E15.cz

Moravský podnikatel Hubáček chystá vlnu akvizic

Moravský podnikatel Hubáček chystá vlnu akvizic
13. března 2015 • 06:39
Skupina Unicapital olomouckého podnikatele Pavla Hubáčka se chystá na velké nákupy. Na financování akvizic hodlá energetická dcera Unicapital Energy postupně vydat dluhopisy za miliardu korun. První dvousetmilionovou tranši plánuje firma vydat už v dubnu.

Polovina papírů úročených více než pěti procenty bude přes pražskou burzu k dispozici investorské veřejnosti, zbytek v méně obvyklé listinné podobě zamíří k privátní klientele.

„Chceme investovat do celého spektra energetiky. Především pak v oblasti teplárenství, kogenerace a do rozvoje lokálních distribučních soustav,“ naznačuje své investiční záměry majitel Unicapitalu Hubáček. Zčásti poslouží výnos z emise i k refinancování úvěru od mateřského Unicapitalu, který za splacení bondové emise své dcery zároveň ručí.

Vztah s investory

„Jedná se o běžný způsob, jakým se v rozvinutých ekonomikách velké finanční skupiny refinancují. Jde nám také o navázání dlouhodobého vztahu s našimi investory,“ uvedl Pavel Hubáček na otázku deníku E15, proč skupina upřednostnila dluhopisovou emisi před bankovním úvěrem. Papíry ponesou výnos 5,1 procenta a první z chystaných tranší budou splatné za pět let, firma prý ale v dalších tranších, které vydá během několika příštích let, chystá i tříleté bondy.

Unicapital má za sebou ani ne dvouletou, zato však poměrně pestrou investiční historii v oblasti energetiky a zemědělství. Jeho poslední akvizicí na poli energetiky byl loňský nákup polovičního podílu v Českomoravské distribuci, kde se tak stala Hubáčkova skupina rovnocenným partnerem německého koncernu E. ON.

Některé ze svých akvizic Unicapital obratem přeprodal. Příkladem je jihočeská AgroNova, která po roce Hubáčkova vlastnictví skončila v rukách skupiny Agrofert.

Pavel Hubáček podnikal v minulosti v celé řadě různých oborů, dovážel zboží, obchodoval s nemovitostmi, skrze firmu Smart Capital pak podnikal v úvěrovém byznysu.

 

businessinfo.cz

  • V digitálním věku skladují firmy většinu dokumentů stále na papíře. A dělá jim to potíže
  • Pro oznamovatele korupce nejsou potřeba nová pravidla, tvrdí podnikatelé
  • Startup Investiční aukce otevřel faktoring i malým a středním firmám
  • Stát shromažďuje příliš mnoho dat, hrozí zneužití, varují poplatníci před kontrolním hlášením