MPO jednalo v Bruselu o obnovitelných zdrojích. Komise s návrhy souhlasí

Náměstkyně ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) pro oblast energetiky Lenka Kovačovská dnes jednala v Bruselu o schválení finanční podpory pro většinu obnovitelných zdrojů energie v České republice, takzvané notifikaci.

 Solární elektrárna - ilustrační foto
11.2.2016 17:18   |  

Právě kvůli chybějícímu schválení Evropské komise loni Energetický regulační úřad (ERÚ) odmítal řadu měsíců vypsat podporu většině obnovitelných zdrojů v Česku pro letošní rok. Podporu, jejíž celková výše je až 42 miliard korun, úřad nakonec vypsal až na základě nařízení vlády těsně před koncem roku.

„Můžeme potvrdit, že se dnes uskutečnilo pracovní jednání se zástupci Generálního ředitelství Evropské komise pro hospodářskou soutěž k procesu notifikace podpory obnovitelných zdrojů energie,“ řekl dnes Miroslav Kynčl z tiskového oddělení MPO. Cílem jednání podle něj bylo urychlit rozhodovací proces komise. Většině obnovitelných zdrojů schválení chybí dlouhodobě.


Přečtěte si: Vitásková odvolala Jana Nehodu, jenž vypsal podporu obnovitelným zdrojům


„Obě strany si vzájemně vyjasnily rozsah dodatečných dat potřebných pro úspěšné dokončení notifikace a komise vyjádřila rámcový souhlas s návrhy české strany ke zbývajícím otázkám, a též vyjádřila zájem na rychlém ukončení notifikačního procesu,“ uvedl Kynčl. Mezi zbývající otázky podle něj patří například kompenzace dovozů obnovitelných zdrojů nebo délka trvání podpory. Podle dřívějšího Mládkova vyjádření by měla být notifikace udělena mezi únorem a dubnem tohoto roku.

Na konci ledna ERÚ platnost přijatého vládního nařízení zpochybnil. Mluvčí úřadu Jiří Chvojka tehdy uvedl, že je neplatné, protože Evropská komise informovala v dopise ERÚ, že vyplacení veškeré podpory musí předcházet její schválení. Mládek tehdy oponoval, že jde pouze o soukromou korespondenci mezi předsedkyní ERÚ Alenou Vitáskovou a komisí, a že není důvod podporu nevyplácet.

Výplatu podpory obnovitelných zdrojů energie provádí v Česku od roku 2013 Operátor trhu s elektřinou (OTE) na základě cenového rozhodnutí ERÚ. Předtím ji vypláceli samotní distributoři elektřiny. Výše podpory přitom vzrostla ze zhruba jedné miliardy korun vyplacené v roce 2006 až na předloňských 40,6 miliardy korun. Celkem tak bylo na podporu obnovitelných zdrojů energie v České republice od roku 2006 do konce loňského 1. pololetí vyplaceno již více než 184 miliard korun.


Čtěte také:

Asociace žádají zmocněnce pro obnovitelné zdroje, napsaly Sobotkovi

ERÚ opouští další člen vedení, rezignoval místopředseda pro obnovitelné zdroje

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Shell omezil investice do fotovoltaiky. Musí prý zjistit, jak na ní vydělat

Shell omezil investice do fotovoltaiky. Musí prý zjistit, jak na ní vydělat

Ropná společnost Royal Dutch Shell omezí investice do solární energetiky, dokud nebude dostatečně zisková. Prohlásil to generální ředitel Ben van Beurden. Na jednání s akcionáři… více

Komerční prezentace
Mobilní web