Na Cínovci se zřejmě začne opět těžit lithium | E15.cz

Na Cínovci se zřejmě začne opět těžit lithium

20. července 2012 • 06:43
Petr Horký
V Krušných horách se může po téměř sedmdesátileté odmlce obnovit těžba lithia. Německá firma SolarWorld tu letos v dubnu provedla dva zkušební vrty a odhaduje, že v zemi pod česko-německou hranicí v obci Cínovec se skrývá až 120 tisíc tun této strategické suroviny.

Těžba má začít v Německu, dvě třetiny lithiových zásob však leží na české straně. „Chceme být proto aktivní i v Česku,“ řekl deníku E15 výkonný ředitel firmy SolarWorld Armin Müller. Výrobce solární techniky už kvůli průzkumu na české straně založil dceřinou firmu. Ta spolu se soukromou firmou z Teplic zkoumá možnosti těžby v Česku. Její jméno Müller neprozradil. Pokud by se začalo těžit, šlo by o investici v řádu stamilionů eur.

Lithium se na Cínovci naposledy dobývalo za druhé světové války, kdy se používalo především jako mazivo. Těžba se však nevyplatila a v roce 1945 byla zastavena. SolarWorld nyní věří, že význam i cena tohoto alkalického kovu brzy poroste. Baterie a akumulátory vyrobené z lithia mají totiž velmi široké spektrum využití: od elektromobilů až po uchovávání solární energie. A tak se rozhodl pozapomenuté ložisko obnovit.

Nyní SolarWorld čeká na přesné výsledky dvou průzkumných vrtů. Ty podle Müllera zatím potvrdily dokumentaci ze sedmdesátých let, kdy se v Cínovci prováděly geologické průzkumy. Z tehdejší doby pocházejí odhady, že na německé straně leží 200 metrů pod zemí zhruba 40 tisíc tun lithia. To by podle současných cen kovu na světových trzích odpovídalo asi miliardě eur. „Doufáme ale, že najdeme více,“ říká Müller.

Čtěte také:

Komárkova MND míří na německý trh

Stát se nesmí vzdát uhlí, varují Nečase obce a firmy

Cena lithium karbonátu se pohybuje okolo pěti tisíc dolarů za tunu. Ročně se ho spotřebuje 150 tisíc tun. Podle expertů se však spotřeba suroviny může do roku 2020 až zdvojnásobit. Mimo jiné poroste zájem o akumulátory solární energie u domácností, které si přejí být energeticky soběstačné.

Od našeho zpravodaje

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!