Na Cínovci se zřejmě začne opět těžit lithium

Fotogalerie V Krušných horách se může po téměř sedmdesátileté odmlce obnovit těžba lithia. Německá firma SolarWorld tu letos v dubnu provedla dva zkušební vrty a odhaduje, že v zemi pod česko-německou hranicí v obci Cínovec se skrývá až 120 tisíc tun této strategické suroviny.

ilustrační foto Dalších 10 fotografií v galerii
20.7.2012 6:43   |  

Těžba má začít v Německu, dvě třetiny lithiových zásob však leží na české straně. „Chceme být proto aktivní i v Česku,“ řekl deníku E15 výkonný ředitel firmy SolarWorld Armin Müller. Výrobce solární techniky už kvůli průzkumu na české straně založil dceřinou firmu. Ta spolu se soukromou firmou z Teplic zkoumá možnosti těžby v Česku. Její jméno Müller neprozradil. Pokud by se začalo těžit, šlo by o investici v řádu stamilionů eur.

Lithium se na Cínovci naposledy dobývalo za druhé světové války, kdy se používalo především jako mazivo. Těžba se však nevyplatila a v roce 1945 byla zastavena. SolarWorld nyní věří, že význam i cena tohoto alkalického kovu brzy poroste. Baterie a akumulátory vyrobené z lithia mají totiž velmi široké spektrum využití: od elektromobilů až po uchovávání solární energie. A tak se rozhodl pozapomenuté ložisko obnovit.

Nyní SolarWorld čeká na přesné výsledky dvou průzkumných vrtů. Ty podle Müllera zatím potvrdily dokumentaci ze sedmdesátých let, kdy se v Cínovci prováděly geologické průzkumy. Z tehdejší doby pocházejí odhady, že na německé straně leží 200 metrů pod zemí zhruba 40 tisíc tun lithia. To by podle současných cen kovu na světových trzích odpovídalo asi miliardě eur. „Doufáme ale, že najdeme více,“ říká Müller.


Čtěte také:

Komárkova MND míří na německý trh

Stát se nesmí vzdát uhlí, varují Nečase obce a firmy


Experti ze SolarWorld už v laboratořích vytvořili metodu, jak z vytěžené horniny oddělit lithium karbonát, který se používá k výrobě baterií. Nyní hledají způsob, jak lithium zpracovávat ve velkém. Celkově už firma investovala do projektu „více milionů eur“. Definitivní rozhodnutí o těžbě má padnout na konci roku, až odborníci ze SolarWorldu a freiberské Hornické akademie vyhodnotí průzkumné vrty. Poté SolarWorld požádá o povolení k těžbě k saskému Báňskému úřadu. Těžit by se lithium mělo pomocí tunelů na úpatí hory, ze kterých by auta vyvážela surový kámen. Zahájit těžbu SolarWorld plánuje na začátku roku 2016.

Cena lithium karbonátu se pohybuje okolo pěti tisíc dolarů za tunu. Ročně se ho spotřebuje 150 tisíc tun. Podle expertů se však spotřeba suroviny může do roku 2020 až zdvojnásobit. Mimo jiné poroste zájem o akumulátory solární energie u domácností, které si přejí být energeticky soběstačné.

Od našeho zpravodaje

Autor: Petr Horký, Freiberg

Komentáře

Čtěte také

Jak se Irák vloží do cenotvorby ropy v OPEC? Neví, ale chce být aktivní

Jak se Irák vloží do cenotvorby ropy v OPEC? Neví, ale chce být aktivní

Irák je odhodlán sehrát v rámci kartelu OPEC aktivní roli při podpoře cen ropy. Řekl to dnes irácký ministr ropného průmyslu Džabár Alí Luajbí. Neupřesnil však, zda je jeho země… více

Mobilní web