Na Filipíny půjdou turbíny za 4,5 milionu eur | E15.cz

Na Filipíny půjdou turbíny za 4,5 milionu eur

Na Filipíny půjdou turbíny za 4,5 milionu eur
23. března 2016 • 06:29
Společnost ČKD Blansko Small Hydro podepsala kontrakt na výrobu turbín pro vodní elektrárnu Timbaban na Filipínách za 4,5 milionu eur. Firma dodá a zprovozní tři horizontální Francisovy turbíny o celkovém výkonu 19,5 megawattu.

„Elektrárna by měla být uvedena do provozu do konce příštího roku,“ říká výkonný ředitel firmy Petr Kligl. Investorem stavby je soukromá korporace Oriental Energy & Power Generation Corporation. „Na Filipínách jsme už realizovali tři projekty na klíč o výkonu celkem zhruba 22 megawattů,“ řekl Kligl. Pro srovnání: celkový výkon jaderné elektrárny Temelín je zhruba dva tisíce megawattů.

Filipíny, které mají už sto milionů obyvatel a prožívají hospodářský boom, potřebují sytit živelně rostoucí průmysl a infrastrukturu elektřinou. Vsadily právě na hydroenergetiku. „Je to region s velkým potenciálem pro stavbu malých a středních vodních elektráren. Zejména kvůli geografické poloze a členitosti, která je vhodná pro naše typy nabízených turbín Francis a Pelton,“ upřesnil Petr Kligl.

„Je to samozřejmě výborná reference i pro další české firmy z oblasti energetiky,“ míní český velvyslanec v Manile Jaroslav Olša jr. Podle něho patří na Filipínách k příležitostem pro české firmy vedle energetiky i dodávky letadel, zbrojních technologií nebo piva. Celkový objem českého exportu na Filipíny se od roku 2002 už zdvanáctinásobil.

Autor je redaktorem časopisu Český export

Autor: Tomáš Stingl
 

businessinfo.cz

  • Stát shromažďuje příliš mnoho dat, hrozí zneužití, varují poplatníci před kontrolním hlášením
  • Česká firma vyvinula unikátní metodu pomáhající rozkládat plasty, uplatnění najde v Číně
  • Na solárním boomu v Česku vyrostlo množství firem. Teď hledají příležitost v zahraničí
  • Chile: Exportéry láká trh s otevřenou náručí