Na každého Čecha připadá jeden solární panel

V Česku připadá téměř na každého obyvatele jeden solární panel. Informovala o tom společnost Aquatest, která poskytuje konzultační služby v oblasti ochrany životního prostředí. Česko tak podle ní patří mezi státy Evropské unie, které mají nejvyšší podíl solárních panelů na hlavu.

fotovoltaika
27.12.2012 8:17   |  

Největší množství solárních panelů je instalováno v Jihomoravském kraji, kde funguje přes dva miliony těchto zařízení. Z pohledu okresů pak je nejvíc fotovoltaických panelů na Znojemsku, kde jich funguje téměř 600 tisíc.

Nejméně se solární panely využívají v Karlovarském kraji, kde jich funguje 66 tisíc. Na území Prahy pak je nejmenší hustota panelů na obyvatele, když na jednoho Pražana připadá 0,07 těchto zařízení.

Solárních panelů jsou dva typy. Domácnosti či obce nejčastěji využívají střešní instalace, kterými se snaží uspořit na odebírané elektřině. Mnohem výkonnější panely se pak využívají ke stavbě fotovoltaických elektráren na polích. Většina z nich se rozšířila v letech 2009 a 2010, kdy je majitelé stavěli s cílem vydělat na výhodných výkupních cenách elektřiny.

Aquatest upozorňuje, že až doslouží solární panely, které jsou nyní v Česku instalované, vytvoří celkem 200 tisíce tun odpadu obsahujícího jedovaté látky, který bude třeba odborně zlikvidovat. Ministerstvo životního prostředí už kvůli tomu prosadilo zákon, podle kterého budou od 1. ledna výrobci solárních panelů zaplatit na speciální vázaný účet částku, za kterou bude tento panel prostřednictvím kolektivních systémů jednou ekologicky zlikvidován. U starších panelů by měli částku na jejich likvidaci odvádět ve splátkách jejich majitelé.


Čtěte také:

Nižší podpora solární elektrárny nezastaví

Z Česka se může stát skládka solárních panelů

Připravte se na arbitráž. Zahraniční solárníci chtějí své investice zpět

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nizozemská vláda chce zrušit fosilní auta, mají je nahradit elektromobily

Nizozemská vláda chce zrušit fosilní auta, mají je nahradit elektromobily

Jen 15 procent všech prodaných automobilů v Nizozemsku budou v roce 2025 tvořit elektromobily. Návrh na omezení fosilních aut tak podle ministra ekonomiky nedává smysl. více

Mobilní web