Na NWR už dopadl bankrotový rating. Akcie firmy jsou prý stále předraženy

Na adresu společnosti NWR poprvé oficiálně zazněl termín bankrot. V pátek krátce po uzavření burzy snížila agentura Standard & Poor’s své hodnocení těžaře do úpadkového pásma SD–, tedy selhání schopnosti splácet část svého dluhu. Reagovala tak na červencový krok NWR, ve kterém těžař o měsíc odložil výplatu úroků věřitelům ze své sedmimiliardové emise nezajištěných dluhopisů.

Společnost NWR, která sídlí v Amsterodamu, patří téměř ze dvou třetin skupině BXR, v níž má zhruba poloviční podíl podnikatel Zdeněk Bakala
4.8.2014 7:54   |  

Jen během čtvrtka a pátku ztratily akcie NWR bezmála polovinu ceny. Hodnota těžařské firmy tak na burze propadla pod šest stovek milionů korun, nedosahuje tedy ani tří procent celkových dluhů, které si NWR v minulosti nabralo.

Stalo se tak poté, co těžař ve středu potvrdil plánovanou emisi pěti miliard nových akcií po šedesáti haléřích za kus. Stejný záměr přitom firma oznámila již o měsíc dříve. Podle většiny expertů přitom titul zůstává i nadále předražen.

„Vzhledem k předpokládané emisi více než pěti miliard nových akcií se stávající hodnota akcií společnosti blíží nule. Podle nás odpovídá přibližně 25 haléřům na akcii, což je i naše nová cílová cena. Všichni stávající akcionáři, kteří již nehodlají do společnosti investovat nový kapitál, by tak podle nás měli akcie prodávat,“ uvedl Tomáš Sýkora z Patria Finance.


Vývoj akcií NWR za poslední 3 roky:


Úpis nových akcií je plánován na září, NWR hodlá emisí získat 118 milionů eur nového kapitálu. Podle expertů by si tím těžař za současných tržních podmínek koupil zhruba rok své existence navíc. Z navrhovaného navýšení kapitálu hodlá zhruba 75 milionů korun investovat dosavadní majoritní vlastník BXR, většina zbývajícího kapitálu by pak měla být podle představ NWR upsána stávajícími věřiteli.

Podmínkou je však realizace plánu na oddlužení společnosti, při němž by však věřitelé přišli až o tři čtvrtiny svých pohledávek. Mezi investory však tento záměr dosud nezískal dostatečnou podporu. Těžař již dříve avizoval, že pokud plán neprojde, může přikročit k prodeji svých stěžejních aktiv, tedy k praktickému ukončení podnikání.

„Na akcionáře by tak nezbylo nic, na část svých nároků by si přišli zřejmě jen držitelé zajištěných dluhopisů,“ uvádí Jaroslav Vybíral z ČSOB. Mimořádná valná hromada, která má schválit restrukturalizaci i vydání nových akcií, se sejde 20. srpna v nizozemském Amsterdamu.


Čtěte také:

Akcie těžařské firmy NWR propadly o 24 procent, S&P jí navíc snížila rating

NWR má souhlas části věřitelů s kapitálovou restrukturalizací

Pavel Páral: Kalné světlo na konci tunelu

Autor: Jaroslav Bukovský

Komentáře

Čtěte také

Sberbank rozdá ruskou národní platební kartu, platit s ní lze i v McDonaldu

Sberbank rozdá ruskou národní platební kartu, platit s ní lze i v McDonaldu

Po necelých deseti měsících od uvedení na trh bude ruské platební karty Mir vydávat i tamní největší banka. Sberbank začne s jejich emitací během září. K rozšíření karty, která má… více

Mobilní web