Na sanaci ropných vrtů v Česku pošle Brusel 53 milionů eur

Evropská komise schválila využití celkem 53 milionů eur (přes 1,4 miliardy korun) k uzavření a dekontaminaci někdejších ropných vrtů v povodí řeky Moravy. Projekt, který by měl být dokončen v listopadu příštího roku, předpokládá uzavření 110 a dekontaminaci dalších 244 studní.

 Ilustrační foto
4.7.2014 20:20   |  

Cílem projektu je ochrana zdrojů podzemní vody, které patří do Chráněné oblasti přirozené akumulace vod Kvartér řeky Moravy a chráněné oblasti Natura 2000. Záměrem je bezpečně likvidovat a sanovat místa znečištěná ropou, která se tam těžila od 20. do 90. let minulého století.

Celkové náklady na projekt činí 65,5 milionu eur (asi 1,77 miliardy korun), evropské peníze půjdou z operačního programu Životní prostředí na likvidaci starých ekologických zátěží. V souvislosti s projektem by také mělo najít práci sedm desítek lidí, uvedla dnes komise.

Ropné skvrny se v řece Moravě objevily například po povodních v roce 1997, nynější snaha má zabránit opakování podobných situací. Zlepšit by také měla životní prostředí i zdraví lidí zásobovaných pitnou vodou v oblasti Moravské Nové Vsi. Projekt se týká také oblasti Hodonína, Mikulčic a Týnce na Moravě.

"Velké projekty" na 50 milionů

Projekty nad 50 milionů eur (1,35 miliardy korun) jsou označované jako „velké projekty“, o kterých musí rozhodnout komise. Peníze patří ještě do minulého programovacího období 2007 až 2013. V něm mohla ČR dosáhnout v rámci politiky soudržnosti až na 26,7 miliardy eur (asi 721 miliard korun), v nynějším programovacím období do roku 2020 je to 22 miliard eur (asi 594 miliard korun).


Čtěte také:

Těžařům ropy a plynu z břidlic dochází dech, bojují s vysokými dluhy

Americký ropný boom brzy začne narážet na překážky

Autor: pav, čtk

Komentáře

Čtěte také

Bavorsko zvýší počet policistů, odmítá bezpečnostní politiku Merkelové

Bavorsko zvýší počet policistů, odmítá bezpečnostní politiku Merkelové

Bavorský premiér Horst Seehofer se po uzavřeném zasedání bavorského zemské vlády distancoval od postoje kancléřky Angely Merkelové k migrační krizi. Kancléřčino "to zvládneme" prý… více

Mobilní web