Na solární panely se budou stát fronty, poptávka převýší výrobní kapacitu

Prudký pád cen fotovoltaických panelů a vlna bankrotů jejich výrobců je zapomenuta. Rostoucí poptávka po solárních elektrárnách letos naplno vytíží kapacitu výrobců. Ti se vrátí k zisku a budou muset přemýšlet o dalším rozšiřování závodů, neboť hlad energetik po sluneční energii bude v příštích letech podle řady odhadů růst.

 Solární panely (ilustrační foto)
20.8.2014 7:13   |  

Ceny panelů, které od roku 2010 spadly z 2,10 dolaru na 0,76 dolaru za watt výkonu, kvůli situaci na trhu podle analytiků růst nebudou. Spíše už nebudou klesat tak rychle a výrobcům se otevře cesta k větším ziskům. Čínští výrobci jako Yingli nebo Jinko by měli podle předpovědí stlačit náklady na výrobu panelu do roku 2017 až ke 37 centům za watt. Vyšším ziskům věří také investoři do solárních akcií. Akciový index Bloomberg Global Solar Energy za poslední rok vzrostl o 44 procent.

Vyčerpávání výrobních kapacit může dopadnout na byznys výstavby malých střešních elektráren. „Výrobci budou preferovat velké odběratele, kteří staví obří solární parky. Na rezidenční projekty by se pak nemuselo dostat,“ soudí Angelo Zinio, analytik z newyorské firmy S&P Capital IQ.

Strach z nedostatku slunečních panelů už přiměl americkou společnost SolarCity miliardáře Elona Muska, která se zabývá instalacemi elektráren na střechách domů a komerčních nemovitostí, aby jednoho z výrobců letos v červnu koupil. „Pokud bychom to neudělali, riskovali bychom, že nebudeme mít panely, které potřebujeme,“ řekl Musk.

Ve světě je nyní využitelná výrobní kapacita po odečtení zastaralých nebo neziskových linek zhruba 59 gigawattů. Letos se očekává stavba elektráren s výkonem 52 gigawattů. Pro příští rok evropská fotovoltaická asociace EPIA očekává růst o 53 gigawattů, ale například průzkum agentury Bloomberg hovoří o přírůstku až 62 gigawattů.

Nejvíce nových elektráren se postaví v Číně. EPIA očekává, že instalovaná kapacita tam ročně poroste o deset gigawattů. Rostoucí poptávka po panelech bude také v Japonsku, Spojených státech a v zemích jihovýchodní Asie. Silnou poptávku lze čekat také v Latinské Americe, kterou však o plynulé dodávky panelů může připravit tlak na co nejnižší pořizovací cenu.


Čtěte také:

Nový solární lídr? Británie ve výstavbě panelů překonala Německo

Solární válka: USA uvalily další cla na panely z Číny a Tchaj-wanu

EU se pokusí zavést 47procentní clo na dovoz solárních panelů z Číny

Autor: Jan Stuchlík

Komentáře

Čtěte také

Travel Service nabídne v letadlech Wi-Fi, podpoří tak evropský trend

Travel Service nabídne v letadlech Wi-Fi, podpoří tak evropský trend E15 exkluzivně

Největší český letecký dopravce Travel Service ze skupiny Unimex podnikatelů Šimáněho a Šmejkala nabídne od roku 2018 na palubě letadel zábavní portály, následovat by mělo také… více

Mobilní web