Na VW míří další žaloba, tentokrát od Norského státního fondu

Norský státní fond zažaloval automobilový koncern Volkswagen u německému soudu. Učinil tak v rámci společného kroku s několika dalšími fondy v souvislosti s emisním skandálem největší evropské automobilky, tvrdí agentura Reuters.

 Volkswagen, ilustrační foto
24.6.2016 17:37   |  

Fond uvedl, že žalobu podal k okresnímu soudu v dolnosaském Braunschweigu. Jde o součást žaloby, kterou podala advokátní společnost Quinn Emanuel jménem institucionálních fondů v souvislosti s emisním skandálem.

Fond má na starosti investování norských příjmů z ropného a plynárenského sektoru a je největším správcem státních peněz na světě. Ve Volkswagenu drží podíl 1,02 procenta a je jeho největším akcionářem, který nemá zastoupení v dozorčí radě podniku. Patří zároveň k dlouhodobým kritikům vládnoucí struktury v německém koncernu, kde rodiny Porscheů a Piëchů drží 31,5 procenta celkového kapitálu, avšak 50,7 procenta hlasovacích práv.

Volkswagen loni v září po zjištění amerických úřadů přiznal, že do vozů s naftovým motorem instaloval software umožňující při testování emisí skrývat vysoce nadlimitní hodnoty oxidů dusíku. Aféra se po celém světě týká asi 11 milionů naftových aut.


Čtěte také:

Žalobu na VW soud zamítl, falšování emisí prý není závažný problém

Volkdwagen čelí v USA žalobě ze strany držitelů dluhopisů

Akcie VW klesly, žaloba v USA může firmu přijít na 48 miliard dolarů

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Americká internetová společnost Yahoo čelí žalobě v důsledku útoku hackerů, při kterém jí byly ukradeny údaje týkající se minimálně 500 milionů uživatelských účtů. Žalobu podal… více

Mobilní web