Nákladný „zabiják Tesly“: na elektromobil Porsche přispějí i zaměstnanci

Fotogalerie Zaměstnanci Porsche v Zuffenhausenu se dobrovolně vzdali části budoucího růstu platů, aby zajistili produkci nového plně elektrického vozu, který má být konkurencí pro americké elektromobily Tesla. Automobil, který vyjde z konceptu Mission E, se tak bude vyrábět v největší továrně německé automobilky, napsala agentura Reuters.

Koncept Porsche Mission E Dalších 7 fotografií v galerii
28.12.2015 19:30   |  

Porsche se zavázalo, že v rámci příprav na výrobu elektromobilů v Zuffenhausenu investuje miliardu eur a přijme přes tisíc nových zaměstnanců. Platy 13 tisíc pracovníků v hlavní továrně Porsche jsou přitom vyšší než v závodech v Lipsku či Osnabrücku, uvedl zdroj Reuters z Porsche.

Zaměstnanci se proto zavázali k řadě ústupků, které automobilce ušetří stovky milionů eur. „Zaměstnavatel a zaměstnanci se společně dohodli na opatřeních, která vedla k rozhodnutí vyrábět Mission E v Zuffenhausenu,“ uvedl bez dalších podrobností mluvčí Porsche. Podle magazínu Automobilwoche pracovníci přistoupili na omezení růstu platů v letech 2016 až 2025 a prodloužení pracovního týdne z 34 na 35 hodin.

Výroba Mission E by měla začít na konci desetiletí. Porsche slibuje, že baterie vozu se dokážou nabít na 80 procent kapacity za pouhých 15 minut. Další novinkou má být bezdrátové dobíjení vozu, které bude Porsche nabízet majitelům do jejich garáží.

Akcie koncernu Volkswagen

Mission E má konkurovat přímo nejprodávanějšímu vozu Tesly, Modelu S. Ten se nabíjí mnohem pomaleji než Mission E, za 20 minut na polovinu kapacity baterií. I Tesla své baterie stále vyvíjí a než novinka od Porsche dorazí na trh, může být situace úplně jiná.

Porsche představilo koncept Mission E na zářijovém autosalonu ve Frankfurtu. Rozhodnutí o sériové výrobě elektromobilu padlo na začátku prosince, přičemž podle některých ohlasů může souviset s emisním skandálem mateřské automobilky Volkswagen. Ten vypukl v USA, kde se německý koncern dlouhodobě a nepříliš úspěšně pokouší prorazit. Mission E by přitom u Američanů mohl slavit úspěch - pro Teslu jde o nejdůležitější trh.


Čtěte také:

Vedení Volkswagenu si musí kvůli skandálu utáhnout opasky, míní nový šéf

VW staví na Slovensku halu za osm miliard. Pro výrobu Porsche Cayenne

Růst prodeje vozů Porsche v listopadu kvůli americkému trhu prudce zpomalil

Autor: bru

Komentáře

Čtěte také

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Nezaměstnanost mladých lidí začala po zlepšení v minulých třech letech ve světě opět stoupat. Počet nezaměstnaných mezi 15 až 24 lety by letos navíc mohl globálně vzrůst o půl… více

Mobilní web