Návrat k jádru. Japonsko se znovu chystá spustit reaktory | E15.cz

Návrat k jádru. Japonsko se znovu chystá spustit reaktory

ČTK, nos

Japonsko chce obnovit svůj jaderný program. Po fukušimské katastrofě odstavilo téměř všechny reaktory, nyní je chce znovu spustit.

Provozovatelé jaderných elektráren v Japonsku chtějí požádat úřady o bezpečnostní kontrolu reaktorů, které byly před více než dvěma lety odstaveny po havárii v jaderné elektrárně Fukušima. Uvedla to dnes agentura AP, podle které jde o jasný signál, že Japonsko se po katastrofě vrací k jaderné energetice.

Úřady po ničivém zemětřesení a jaderné havárii v březnu 2011 odstavily s výjimkou dvou všech 50 jaderných reaktorů v zemi. Japonsko se tak de facto ocitlo bez jaderné energie, která kdysi obstarávala asi třetinu poptávky po elektrické energii.

Jak vypadá Fukušima dva roky po havárii

Čtyři z devíti provozovatelů jaderných elektráren příští týden požádají úřad pro kontrolu jaderného provozu o bezpečnostní prohlídku deseti reaktorů v pěti jaderných elektrárnách. Obnovit provoz budou moci pouze ty reaktory, které kontrolou projdou. Stát by se tak mohlo začátkem příštího roku - kontrola může trvat i několik měsíců.

V pondělí by zároveň měly nabýt účinnosti nové bezpečnostní standardy. Jsou přísnější než předešlé regule, a zároveň jsou poprvé povinné. Podle kritiků však mají určité mezery, například v podobě zvláštní doby odkladu pro některé bezpečnostní prvky.

Fukušimská katastrofa
Japonská tragédie.
Elektrárna ve Fukušimě
doplatila na to, že se po
zemětřesení a následném
úderu tsunami ocitla bez
přívodu elektřiny potřebné
k chlazení reaktorů.
Přívalová vlna totiž vyřadila
i záložní zdroje prouduJaponská tragédie. Elektrárna ve Fukušimě doplatila na to, že se po zemětřesení a následném úderu tsunami ocitla bez přívodu elektřiny potřebné k chlazení reaktorů. Přívalová vlna totiž vyřadila i záložní zdroje prouduAutor: reuters
Silné zemětřesení, jež Japonsko zasáhlo 11. března 2011, zvedlo vlnu cunami, která zabila více než 18 tisíc lidí. Voda se dostala i do elektrárny Fukušima a následný únik radioaktivity zamořil široké okolí. Statisíce lidí se ocitly bez střechy nad hlavou, kvůli zničení nebo zamoření byla odstavena řada továren a zemědělských farem. Následky přetrvávají i více než dva roky po katastrofě.

Autor: ČTK, nos
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!