Návrh poslance ODS zvýhodňuje velké solární elektrárny

9.3.2010 15:13   |  

Spory kolem elektřiny z obnovitelných zdrojů (OZE) pokračují. Vody tentokrát rozvířil poslanec ODS Ondřej Plašil s pozměňovacím návrhem k novele zákona o podpoře výroby z OZE, který zvýhodňuje velké solární elektrárny. Na ty by se totiž nevztahovalo snížení výkupních cen elektřiny.

Plašilův návrh obsahuje ustanovení, které solární elektrárny s výkonem nad 20 MW vyčleňuje z možného snížení výkupní ceny elektřiny v případě, že by neúměrně klesla doba návratnosti investice.
„To v podstatě znamená, že by se ten zákon vztahoval na malé, a ne na velké,“ uvedl nejmenovaný zdroj z Energetického regulačního úřadu (ERÚ).

„Já za tím vidím lobbing některé z velkých firem, které zde mají investiční záměr na stavbu elektrárny takovéhoto rozsahu,“ řekl Mediafaxu v úterý místopředseda ERÚ Blahoslav Němeček s tím, že sluneční elektrárna, která by byla schopná vyrobit 20 MW elektřiny, by zabrala plochu přibližně 40 hektarů půdy. „Naše stanovisko k tomuto zákonu je jednoznačně negativní,“ dodal Němeček.
Podle něj je také možné, že jde o snahu poslance Plašila ochránit stát před případnými žalobami ze strany stavitelů solárních elektráren, které by zákon mohly brát jako ohrožení investičního záměru.

Na nedostaky v navrhovaném zakoně však upozorňují někteří právníci. „Návrh může být považován za diskriminační, a poslanci by jej proto měli velmi pečlivě zdůvodnit. Pokud se jim to podaří, měli by také objasnit, proč má být hranice výkonu stanovena právě na 20 MW. Nalézt objektivní argumenty pro obojí bude velmi obtížné, “ uvedl například Petr Novotný z advokátní kanceláře Ambruz & Dark.

Elektrárna s výkonem přes 20MW, které by se pozměňovací návrh týkal, přitom v tuzemsku nestojí. „Největší elektrárna je v současné době u Stříbra, a ta má výkon 13MW,“ uvedl tiskový mluvčí skupiny ČEZ Martin Schreier.

Čtěte také:

Jiří Svoboda: Boom fotovoltaik je vrcholem politické neodpovědnosti

Ekologové žádají odvolání vedení ČEPS

Ze známých projektů, které by požadovaný výkon mohly přesáhnout, je znám projekt solární elektrárny v jižních Čechách skupiny ČEZ u obce Ševětín, který by měl být hotov do konce letošního roku. „Elektrárna v Ševětíně bude mít výkon 29,9 MW a její rozloha bude 55 až 60 hektarů,“ dodal Schreier. Výkupní ceny elektřiny jsou při plánování dalších elektráren pochopitelně důležité, ale hlavní je dlouhodobě deklarovaný záměr skupiny ČEZ podporovat obnovitelné zdroje. „Na výkupní ceny naše rozhodnutí vázáno není,“ dodal Schreier.

Stávající úprava zákona umožňuje snížit výkupní cenu elektřiny z obnovitelných zdrojů maximálně o pět procent ročně. Prudký pokles cen fotovoltaických panelů i spojených investičních nákladů nyní způsobuje, že doba návratnosti investice je u fotovoltaiky podstatně kratší než u ostatních obnovitelných zdrojů. V současné době se pohybuje kolem osmi až deseti let a dále klesá.

„Současně je nezbytné vzít v úvahu, že absolutní výše výkupní ceny u tohoto typu obnovitelného zdroje několikanásobně převyšuje výkupní ceny u ostatních obnovitelných zdrojů energie, takže podpora, která se promítá do konečné ceny elektřiny, významně zatěžuje konečné spotřebitele,“ uvedla již dříve tisková mluvčí Energetického regulačního úřadu Jarmila Lehnerová.

Novela zákona má přitom podporu odborné veřejnosti i politiků napříč politickým spektrem. „Novela, která stanovovala výkupní ceny elektřiny z obnovitelných zdrojů, svůj účel již splnila, nyní je nutné přistoupit ke změně, protože fotovoltaika je skutečně neúnosně zvýhodněná i oproti jiným obnovitelným zdrojům,“ uvedl lídr Strany zelených Ondřej Liška.

Autor: prh, mediafax

Komentáře

Čtěte také

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Domlouvání smlouvy o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy plynule postupují, řekl mluvčí šéfa Úřadu obchodního zmocněnce USA Michaela Fromana. Německý vicekancléř… více

Mobilní web