Navzdory Fukušimě: spotřeba energie z jádra vzroste o 100 procent

aktualizováno Dlouhodobé vyhlídky využívání jaderné energie ve světě loňská katastrofa japonské jaderné elektrárny Fukušima výrazněji nezhoršila. Do roku 2030 by se mohlo využívání jádra v energetice podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) zvýšit až na dvojnásobek. Agentura OSN to předpověděla v zatím nepublikované výroční zprávě, kterou získala agentura Reuters.

jaderná elektrárna (ilustrační foto)
16.3.2012 14:04   |  

„I nadále předpovídáme výrazný nárůst využití jaderné energie - o 35 až 100 procent do roku 2030,“ uvedla MAAE. Dodala ale, že její předpověď je nyní o sedm až osm procent nižší než v roce 20210.

Anketa

Výroba energie z jádra by se podle vás měla:

Zvyšovat   83% Snižovat   9% Měla by zůstat na současné úrovni   7%

V anketě hlasovalo 339 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

Agentura připomněla, že roztavení reaktorů na Fukušimě po březnovém zemětřesení a obří přílivové vlně vedlo k tomu, že loni počet reaktorů, které se ve světě začaly stavět, klesl na tři z 16 v roce 2010. Trvale navíc ukončilo provoz 13 reaktorů včetně čtyř na Fukušimě a osmi v Německu, kde vláda reagovala na katastrofu rozhodnutím o odstoupení od jaderné energetiky. Jedinými dalšími zeměmi, které Berlín následovaly, byly Švýcarsko a Belgie.

„Byl to největší počet uzavřených reaktorů od roku 1990, kdy mělo podobný účinek neštěstí v Černobylu,“ uvedla MAAE. V roce 2010 byl uzavřen jeden reaktor a o rok dříve tři.

Rok po katastrofě jaderné elektrárny v japonské Fukušimě nepolevilo úplně působení radiace ani ve vzdálenosti více než 200 kilometrů od postižených reaktorů.


Jiné země naopak v jádru stále vidí budoucnost. Například Velká Británie a Francie nedávno podepsaly dohody týkající se stavby nové atomové elektrárny ve Spojeném království v hodnotě zhruba půl miliardy liber. Británie zároveň potvrdila seznam osmi míst vhodných pro stavbu nových reaktorů, které mají vzniknout do roku 2025. Všechny by měly být vybudované u už existujících elektráren.


Více čtěte zde: Britové a Francouzi věří jádru - prý investují až 60 miliard liber


„Pokles předpovídaného růstu pro rok 2030 o sedm až osm procent odráží zrychlené odstavování jaderných elektráren v Německu, některé další uzavírání, vládní přehodnocování plánovaného rozvoje v Japonsku a dočasné odklady rozšiřování v několika dalších zemích,“ uvedla MAAE. Její odhad tak ukazuje, že mediální předpovědi konce jaderné energetiky ve světě pod dojmem loňského neštěstí jsou jen dobovou záležitostí.


Čtěte také:

USA po 30 letech povolily jaderné reaktory, boom se ale nečeká

The Economist: Nenaplněný jaderný sen


Na konci loňského roku ve světě pokračovala výstavba celkem 64 reaktorů, většinou v Asii, uvedla MAAE. Konstatovala, že faktory, které přispívaly k růstu zájmu o jadernou energetiku před Fukušimou - zvýšená poptávka rozvojových zemí, obavy z klimatické změny, energetická bezpečnost a nejistoty kolem dodávek fosilních paliv - se nijak nezměnily.

Autor: jih, čtk

Komentáře

Čtěte také

Amazon v Dobrovízi najel na plnou kapacitu, zaměstnancům zvýší platy

Amazon v Dobrovízi najel na plnou kapacitu, zaměstnancům zvýší platy Fotogalerie

Internetový obchod Amazon plně zprovoznil svůj areál ve středočeské Dobrovízi. Zástupci firmy a obce Dobrovíz dnes společně přestřihli pásku u nové skladovací věže distribučního… více

Mobilní web