Nedostatek sladké vody bude ohrožovat výrobu elektřiny, varuje OSN

Do roku 2030 klesne dostupnost sladké vody o 40 procent, varuje zpráva Organizace spojených národů. Ohrozí to i energetiku, která je druhým největším konzumentem sladké vody hned po zemědělství, dodává Světová energetická rada (WEC).

Přehrada Glen Canyon v Arizoně
24.3.2016 9:55   |  

Nejde přitom zdaleka jen o vodní elektrárny, které by kvůli nižším průtokům v řekách přišly o část pohonu turbín. Ke chlazení používají a spotřebovávají velké množství vody i klasické tepelné elektrárny. Voda je nutná i při těžbě a úpravě uhlí, plynu a ropy.

Stačí si vzpomenout na loňské horké léto a situaci v sousedním Polsku. Tamní přenosová soustava se potýkala s nedostatečným výkonem v elektrárnách. Přitom stačilo, že horko ohřálo vodu v řekách, která slouží k chlazení uhelných elektráren.

Jenže vypouštěná chladící voda je teplejší, než voda, která se pumpuje do elektráren. K parnu hrozilo, že kvůli chlazení elektráren stoupne teplota vody v řekách na takovou úroveň, že ohrozí život v tocích. Proto musely některé elektrárny omezit provoz.

Omezení spotřeby vody

WEC tvrdí, že do budoucna budou muset investoři do nových elektráren brát více v úvahu také dostupnost vody a případně investovat i do opatření, které závislost na spotřebě vody omezí. Bude to ale stát miliardy dolarů navíc.

Jinak se budou opakovat situace jako v Alžírsku, které v uplynulých pěti letech nemohlo kvůli nedostatku vody využít potenciál břidlicových ložisek zemního plynu. Nebo Kanady, kde nedostalo povolení k těžbě několik projektů pro těžbu ropných písků, protože by ohrozil stav podzemních vod.

Celkovou spotřebu vody pomohou omezit obnovitelné zdroje jako větrné a fotovoltaické elektrárny. Nízkou spotřebu vody vykazují také plynové elektrárny se suchým chlazením. Naopak používání klasických chladících věží vychází v analýze WEC jako jeden z největších žroutů vody. Pomoci mají také technologické změny jako větší využívání slané vody k chlazení či lepší hospodaření s odpadní vodou.


Přečtěte si: Studie: Klimatické změny ohrozí výrobu elektřiny


Boj o vodu ovlivní rostoucí světová populace, která bude potřebovat více potravin i energie. Navíc tento růst se dá čekat v oblastech, které už teď mají se zásobováním vodou problémy.

Dostupnost vody omezí i dopady klimatických změn. Do roku 2069 by změny klimatu mohly ohrozit dvě třetiny z téměř 25 tisíc světových vodních elektráren a více než 80 procent z analyzovaných 1427 tepelných elektráren. Ve hře je přitom spousta peněz. Jen v roce 2015 utrpěly kvůli suchu brazilské vodní elektrárny celkovou ztrátu 4,3 miliardy dolarů.


Čtěte také:

ČEZ v Dukovanech spouští odolnější chladicí věže za miliardu

Temelín je kvůli poruše chlazení mimo provoz, nedostatek elektřiny nehrozí

Infraclima: Elektrárny nepotřebujeme, investujme do úspor

Jan Stuchlík Autor: Jan Stuchlík redaktor E15

Komentáře

Čtěte také

Neomezené volání i internet: tendr pro vnitro se protahuje kvůli námitkám

Neomezené volání i internet: tendr pro vnitro se protahuje kvůli námitkám

Rozuzlení soutěže na poskytování telekomunikačních služeb pro více než 66 tisíc zaměstnanců ministerstva vnitra se oddaluje. Proti jejím podmínkám totiž podali námitky dva zájemci… více

Mobilní web