Největší petrochemická investice: Unipetrol postaví jednotku za 8,5 miliardy | E15.cz

Největší petrochemická investice: Unipetrol postaví jednotku za 8,5 miliardy

Největší petrochemická investice: Unipetrol postaví jednotku za 8,5 miliardy
Petrochemický holding Unipetrol
• 
ZDROJ: čtk

Jan Stuchlík

Unipetrol postaví v litvínovské rafinerii novou polyetylenovou jednotku. "Půjde o největší investici v historii českého petrochemického průmyslu. Jednotka bude současně patřit mezi nejmodernější výrobní zařízení svého druhu v Evropě," říká generální ředitel firmy Marek Switajewski.

Firma podepsala smlouvu o výstavbě jednotky s italskou společností Technip. Hodnota zakázky činí 5,76 miliardy korun. Celkové investiční náklady spojené s projektem dosáhnou 8,5 miliardy korun. Jde o největší část z dříve oznámeného střednědobého rozvojového programu Unipetrolu. Nejvíce peněz firma utratí v letech 2016 a 2017. Nová polyetylenová jednotka by měla začít vyrábět v polovině roku 2018.

Zařízení s označením PE3 bude mít výrobní kapacitu až 270 tisíc tun za rok a nahradí polyetylenovou jednotku PE1. Bude vyrábět vysokohustotní polyetylen. „Poptávka po tomto produktu roste. Do roku 2030 by měla vzrůst o 43 procent. Jednotka zlepší díky vyšší výnosnosti nových produktů také naší finanční pozici,“ dodává Switajewski.

Nová technologie umožní vyrábět produkty pro odvětví jako kosmetický nebo obalový průmysl

V provozu zůstane polyetylenová jednotka PE2 s kapacitou 200 tisíc tun ročně. Nová jednotka pomůže zvýšit využití výrobny etylenu a přispěje k větší provázanosti petrochemické a rafinérské výroby skupiny Unipetrol. Etylénová jednotka nyní kvůli srpnové havárii stojí a podle Switajewského by měla být v provozu v řádu měsíců. Finanční dopady havárie zatím firma nevyčíslila.

Nová technologie umožní vyrábět produkty pro odvětví jako kosmetický nebo obalový průmysl. „Z tohoto materiálu lze vyrobit jakýkoliv plastový výrobek, od obalů, přes trubky po tkané materiály,“ popisuje možnosti jednotky generální ředitel.

Na výstavbě se budou podílet také české společnosti Metrostav a ČKD Praha DIZ. Jednotka bude postavena na základě technologické licence od společnosti Ineos, kterou Unipetrol získal na konci roku 2013.

V ten pravý čas

Podle analytiků přichází investice Unipetrolu ve správné době. „Mělo by se jednat o nejmodernější technologii, která zvedne marže a která by se měla podílet na lepším hospodaření Unipetrolu,“ řekl analytik J&T Banky Bohumil Trampota. Analytik BH Securities Petr Hlinomaz připomněl, že společnosti se letos až na srpnový požár v Záluží dařilo, v prvním pololetí vykázala čistý zisk 5,27 miliardy korun. „Úrokové sazby jsou dole, takže i z pohledu financovaní je nyní okamžik, kdy lze takovouto velkou investici realizovat,“ dodal Hlinomaz.

Ani zmíněný požár podle něj stavbu neohrozí. „Odhaduji, že se bude jednat o velkou částku, bude ale jen zlomkem dnes prezentované investice,“ uvedl.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!