Největšího výrobce dveří v Česku ovládl po čtvrt století jediný majitel | E15.cz

Největšího výrobce dveří v Česku ovládl po čtvrt století jediný majitel

Daniel Novák

Po pětadvaceti letech se z největšího tuzemského výrobce dveří Sapeli stáhla rodina zastoupená podnikatelem Jindřichem Procházkou a jeho vnučkou Renátou Halíčkovou. Těsnou většinu v jihlavské společnosti ovládl Procházkův společník Jaroslav Vrtal. Zbylou minoritu drží sám v sobě samotný podnik.  

„Záměrem změny vlastnické struktury je plně přejít na manažerský styl řízení firmy prostřednictvím představenstva, pro které bude vyčleněn určitý podíl firemních akcií a budou tak přímo zaangažováni na budoucím úspěchu firmy,“ uvedl Vrtal. Kontrolovat chod firmy bude majitel z dozorčí rady.

Procházkovi s Vrtalem patřila Sapeli půl na půl. Společně firmu v roce 1992 znovuzakládali. Když se šestaosmdesátiletý Jindřich Procházka ze společnosti stáhl, nechal podíl přepsat na vnučku Renátu Halíčkovou. Jejích padesát procent následně odkoupila za blíže neurčenou cenu přímo firma. Řetězec transakcí se završil, když Jaroslav Vrtal následně navýšil svůj podíl na 51 procent.

Hrubá stavba nejvyšší české bytovky by se měla dokončit ještě letos

Skupině Sapeli se loni podařilo zvýšit tržby téměř o čtvrtinu na 808 milionů korun. V čistém společnost vydělala kolem čtrnácti milionů. Ziskovost i tržby firmy letos dále rostou dvouciferným tempem.

„Mezi nejvýraznější faktory růstu patří určitě pozitivní vývoj na trhu dveří, vyplácí se naše zvýšené investice do značky a také nám roste zahraniční obchod,“ sdělil Vrtal.

Sapeli letos investuje do technologií typu navalovací linky, obráběcího centra, dělící pily nebo teplého lisu přibližně 67 milionů korun. Podnik působí rovněž na Slovensku, v Rakousku a Německu.  

Mezi největší konkurenty Sapeli na domácím trhu patří česká společnost Solodoor ze Sušice. Ta však loni při tržbách kolem tří set milionů prodělala přes šest milionů. Do výroby dveří se v Česku již pustil i zahraniční kapitál. Kousek od Sapeli vyrábí v Jihlavě americká skupina Masonite. Její tržby loni převýšily 560 milionů korun. Také tento podnik však prodělává. Naposled téměř třiatřicet milionů.   

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!