Nejvyšší správní soud: Solárníci mají vědět, jak se počítají výkupní ceny

Nejvyšší správní soud (NSS) potvrdil verdikt, podle kterého má Aliance pro energetickou soběstačnost nárok na požadované informace o způsobu kalkulace výkupních cen fotovoltaické energie. Data by měl podle rozhodnutí Krajského soudu v Brně poskytnout Energetický regulační úřad (ERÚ), který se neúspěšně bránil prostřednictvím kasační stížnosti.

Solární elektrárna, ilustrační foto
25.2.2016 14:17   |  

Aliance konkrétně požadovala kalkulace výkupních cen pro roky 2005, 2006, 2008 a 2011, dále studie Českého vysokého učení technického, záznamy komunikace a podklady k nastavení výkupních cen, které úřad v minulosti poskytl zpracovateli auditu. Úřad ovšem uváděl, že informace už nemá a není ani vázán povinností je uchovávat.

Krajský soud argumentaci úřadu nepřijal. Postupoval prý nezákonně, když požadované informace neposkytl. Jsou to údaje, které objektivně měl k dispozici v době zpracování auditu a měl je mít i nadále, protože tvořily podklad pro stanovení výkupních cen fotovoltaické energie. Zároveň byla žádost podle informačního zákona dostatečně jasně formulovaná.

Povinnost uchovávat informace

„Žalovaný nemůže rezignovat na poskytnutí informace pouze s odůvodněním, že se jedná o neexistující informace, ačkoliv je zřejmé, že tyto informace existovaly a žalovaný má nadále povinnost tyto informace uchovávat, neboť se vztahují k jeho činnosti,“ stálo v rozhodnutí krajského soudu. Plné odůvodnění potvrzujícího verdiktu NSS zatím není k dispozici.

„Soudní spor je typickou ukázkou, jak se vedení ERÚ brání veřejné kontrole. Nechce se totiž věřit, že by úřad s rozpočtem přes 200 milionů korun neměl na archivaci několika výpočtů,“ uvedl loni v prosinci ředitel aliance Martin Sedlák.


Čtěte také:

ERÚ: Vyhlášky o cenách solární energie by měl přezkoumat Ústavní soud

Soud uložil Vitáskové v kauze solárních elektráren osm a půl roku vězení

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Další rána ruskému rozpočtu? Kremlu začíná vadit příliš silný rubl

Další rána ruskému rozpočtu? Kremlu začíná vadit příliš silný rubl

Ruská měna od začátku roku posílila vůči dolaru o 15 procent a Moskvě kvůli tomu přibývají starosti. Podle ekonomického poradce prezidenta Vladimira Putina tento vývoj může snížit… více

Mobilní web