Některé modely Mercedesu nesmí na evropský trh, mají zakázané chladivo | E15.cz

Některé modely Mercedesu nesmí na evropský trh, mají zakázané chladivo

Některé modely Mercedesu nesmí na evropský trh, mají zakázané chladivo
Mercedes
• 
ZDROJ: E15

ČTK

Část nových vozů značky Mercedes od německé automobilky Daimler se kvůli zakázanému chladivu v klimatizačních systémech nemohou v Evropské unii prodávat ani registrovat. Uvedla to Evropská komise jako výsledek své předběžné analýzy. Rozhodnutí Francie zablokovat prodej většiny vozů Mercedes na jejím území tak může být podle komise legální.

„V současnosti jsou na evropském trhu od tohoto výrobce vozidla, která podle předběžné analýzy komise neodpovídají tomu, jak byla schválena,“ řekl evropský komisař pro průmysl Antonio Tajani. Dodal ale, že bez dalšího rozboru není možné říci, zda jsou příslušné automobily Daimleru vzhledem k jejich schválení německými úřady nelegální.

Daimler jako jediná evropská automobilka odmítl vyhovět směrnici EU, která od letošního ledna zakázala v klimatizaci nově prodávaných vozů používat náplň R134a. Ta je sice zdravotně zcela bezpečná, nevyhovuje však evropské politice proti emisím skleníkových plynů.

Americká náhrada může být nebezpečná

Daimler odmítl používat nové chladivo proto, že ve svých testech zjistil problémy s jedinou možnou náhradou, chladivem R134yf od amerických společností Honeywell a DuPont. To podle zjištění Daimleru z vlastních nárazových testů může při srážce a vzplanutí uvolnit vysoce toxický fluorovodík, a způsobit tak cestujícím ve vozidle smrt. Američtí výrobci zprávy o nebezpečnosti svého chladiva bagatelizují.

Německý úřad pro motorová vozidla KBA Daimleru schválil používání R134a a vyzval k dalšímu zkoumání bezpečnosti nového chladiva. To podpořilo německé ministerstvo dopravy. Oba úřady pak poslaly do Bruselu rozklad s požadavkem, aby Daimler mohl i nadále používat zakázané palivo, dokud nebudou dokončeny jejich vlastní vědecké testy.

Daimler na počátku července sdělil, že francouzské úřady blokují nové registrace jeho sportovních vozů Mercedes SL a kompaktů třídy A a B. Tyto automobily představují více než polovinu prodeje značky v této zemi a asi dvě procenta globálního prodeje firmy.

Spor Paříže a Berlína

Němečtí politici poukázali na to, že krok Paříže může souviset se sporem o zpřísněné limity na emise oxidu uhličitého (CO2) v EU. Jejich přijetí minulý měsíc Berlín intenzivním lobbováním zabránil, aby ochránil domácí automobilky.

Tajani uvedl, že ve světle předběžného závěru komise lze považovat za legální rozhodnutí Francie odmítnout registrace příslušných typů vozů značky Mercedes vyrobených od 12. června. Daimler má ale vzhledem k posvěcení Berlína jiný názor. „Naše vozy mají platné povolení pro celou Evropu, Jejich registraci by nic nemělo stát v cestě,“ řekl mluvčí automobilky.

Zástupci vlád zemí Evropské unie mají jednat o sporu o chladivo v autoklimatizacích ve středu v Bruselu, uvedla agentura Reuters. Dnešní rozhodnutí komise může otevřít cestu k tomu, aby Francii následovaly i jiné země EU.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!