Nekupujte elektřinu z Kaliningradu a Běloruska, vyzvala EU Litva

Litva vyzvala své sousedy, členy Evropské unie, aby blokovali nákup elektřiny z jaderných elektráren, které se Rusko chystá postavit u litevských hranic a jejichž bezpečnost není podle Litevců zaručená. Litevský ministr energetiky Rokas Masilius označil projekty ruských reaktorů na západě Běloruska a v ruské enklávě u Kaliningradu za "nebezpečí pro sousední státy".

Stožáry vysokého napětí
6.1.2016 21:11   |  

„Osobně se setkám se svými kolegy z Lotyšska, Estonska, Finska a Polska, abychom jednali o opatřeních, která by mohla omezit přístup elektřiny z nebezpečných elektráren na unijní trh,“ řekl Masilius agentuře AFP. Dopis v tomto smyslu už prý odeslal.

Jaderná elektrárna, kterou Rusové stavějí u města Ostrovec na severozápadě Běloruska asi 50 kilometrů od hranic s Litvou, má být v provozu v roce 2018. Stavba elektrárny v Kaliningradské oblasti, která se rozkládá u břehů Baltu mezi Polskem a Litvou, je od roku 2013 u ledu. Litva se minulý měsíc připojila k polské a švédské síti; posílením sepětí s EU současně omezuje závislost na Rusku.

Litva musela v roce 2009 uzavřít zastaralou jadernou elektrárnu sovětské koncepce Ignalina, k čemuž se zavázala v roce 2004, když vstupovala do EU. Země s třemi miliony obyvatel tak byla loni nucena dovézt tři čtvrtiny své spotřeby elektřiny, z čehož polovina pocházela z Ruska a Běloruska.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Juncker: Turecko se v dohledné době nemůže stát členem EU

Juncker: Turecko se v dohledné době nemůže stát členem EU

Turecko není v situaci, kdy by se mohlo stát v dohledné době členským státem Evropské unie. Ve francouzské televizi to řekl šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker. Veškerá… více

Mobilní web