Nekupujte elektřinu z Kaliningradu a Běloruska, vyzvala EU Litva

Litva vyzvala své sousedy, členy Evropské unie, aby blokovali nákup elektřiny z jaderných elektráren, které se Rusko chystá postavit u litevských hranic a jejichž bezpečnost není podle Litevců zaručená. Litevský ministr energetiky Rokas Masilius označil projekty ruských reaktorů na západě Běloruska a v ruské enklávě u Kaliningradu za "nebezpečí pro sousední státy".

Stožáry vysokého napětí
6.1.2016 21:11   |  

„Osobně se setkám se svými kolegy z Lotyšska, Estonska, Finska a Polska, abychom jednali o opatřeních, která by mohla omezit přístup elektřiny z nebezpečných elektráren na unijní trh,“ řekl Masilius agentuře AFP. Dopis v tomto smyslu už prý odeslal.

Jaderná elektrárna, kterou Rusové stavějí u města Ostrovec na severozápadě Běloruska asi 50 kilometrů od hranic s Litvou, má být v provozu v roce 2018. Stavba elektrárny v Kaliningradské oblasti, která se rozkládá u břehů Baltu mezi Polskem a Litvou, je od roku 2013 u ledu. Litva se minulý měsíc připojila k polské a švédské síti; posílením sepětí s EU současně omezuje závislost na Rusku.

Litva musela v roce 2009 uzavřít zastaralou jadernou elektrárnu sovětské koncepce Ignalina, k čemuž se zavázala v roce 2004, když vstupovala do EU. Země s třemi miliony obyvatel tak byla loni nucena dovézt tři čtvrtiny své spotřeby elektřiny, z čehož polovina pocházela z Ruska a Běloruska.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Němci chtějí zneužití tísňové linky trestat vězením

Němci chtějí zneužití tísňové linky trestat vězením

Bavorský ministr spravedlnosti Winfried Bausback (CSU) požaduje tvrdší sankce za úmyslné zneužití tísňového volání. Pokud se zjistí úmyslné blokování linky, hrozí viníkovi až tři… více

Mobilní web