Němci loni dál pokračovali v navyšování kapacity větrných farem

Nově instalovaná kapacita větrných elektráren v pevninské části Německa loni dosáhla 3536 megawattů (MW). Zaostala tak za rekordem z roku 2014, kdy činila 4386 MW, je však druhá nejvyšší v historii. Ve společné zprávě to oznámily strojírenský svaz VDMA a svaz větrné energie BWE.

 Větrné elektrárny v Německu
27.1.2016 17:30   |  

Dlouhodobým cílem německé vlády je zvyšovat kapacitu výroby elektřiny z větru o 2500 MW ročně. Výstavba nových větrných elektráren je součástí plánu, který předpokládá, že Německo přejde od produkce energie z jádra a fosilních paliv k produkci z obnovitelných zdrojů.

Celková instalovaná kapacita větrných elektráren se loni zvýšila o 9,3 procenta na 41 652 MW. Celkem větrné elektrárny loni vyrobily 78 terawatthodin (TWh) elektrické energie, což stačí pro zhruba 20 milionů domácností. Zároveň je to objem, který pokrývá 12 procent celkové spotřeby elektřiny v Německu.

Nestálé využití kapacity

Tyto výsledky se ale každým rokem mohou výrazně měnit. Kapacita větrných elektráren je totiž kvůli přírodním podmínkám ročně využita v průměru z jedné čtvrtiny až jedné třetiny. Konvenční tepelné elektrárny mohou vyrábět elektřinu bez přerušení.

Údaje nezahrnují větrné elektrárny na moři. Nově instalovaná kapacita těchto větrných elektráren loni dosáhla 2282 MW, celková kapacita tak na konci loňského roku činila 3300 MW, uvedla agentura Reuters. Výstavba větrných elektráren na moři je pomalejší, neboť je technicky složitější a nákladnější.

Větrné elektrárny na moři loni vyrobily osm TWh elektřiny, což odpovídá spotřebě dvou milionů domácností. Na celkové produkci elektřiny v Německu však měly podíl jen 1,4 procenta.


Čtěte také:

Větrná elektřina z moře roste, za pololetí se připojilo na 600 elektráren

ČEZ má zájem o německé větrné fary, investovat chce stovky milionů

Německo zaplavují větrníky, výstavba překonala všechna očekávání

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web