Němci mají pojistku proti výkyvům obnovitelných zdrojů - obří baterie

Fotogalerie V severovýchodním Německu odstartoval provoz největší bateriový park v Evropě. Zařízení u města Schwerin za šest milionů eur, přibližně 165 milionů korun, má v oblasti vyrovnávat krátkodobá kolísání v síti způsobená rostoucími dodávkami energie z větrných a solárních elektráren.

Bateriový park v Německu Dalších 6 fotografií v galerii
17.9.2014 11:04   |  

V parku je umístěno 25 600 lithium-iontových baterií o skladovací kapacitě pěti megawatthodin (MW). „Je to zajímavá alternativa vůči konvenčním elektrárnám, s níž přišly zdejší regionální elektrárenské společnosti,“ řekl spolkový ministr hospodářství Sigmar Gabriel.

Větrné elektrárny musí být kvůli nepředvídatelnému vývoji dodávek plně zálohovány stabilními zdroji, vesměs uhelnými elektrárnami.

Nedostatek skladovacích kapacit je jednou z největších překážek dalšího rozvoje obnovitelné energie v Německu, které chce celkový podíl „zelených“ zdrojů na výrobě elektřiny zvýšit z dnešních zhruba 25 procent do roku 2035 až na 60 procent.

Solární a větrné elektrárny při příznivém počasí vytvářejí ohromné přebytky energie, které zatěžují soustavu a mohou způsobit výpadky a poškození sítí.

Desetinásobek instalovaného výkonu

Bateriový park o maximálním výkonu pět megawattů si objednala u berlínské firmy Younicos regionální energetická společnost Wemag. Bude sloužit vesměs zemědělské oblasti severního Braniborska a západního Meklenburska o rozloze 8600 kilometrů čtverečních. Ta získávala loni 80 procent své spotřeby elektrické energie z větrných elektráren a letos by tento podíl měl vzrůst na sto procent.

Každý megawatt výkonu baterií odpovídá desetinásobku v instalovaném výkonu konvenčních elektráren na fosilní paliva, který by jinak musel zůstat v provozu, aby síť byla stabilní.

Pokud frekvence v síti klesne pod určitou hranici, baterie začnou do sítě dodávat elektřinu, pokud bude frekvence vyšší, baterie budou energii ze sítě odebírat. Baterie pro park vyrobila jihokorejská firma Samsung SDI, která jim garantuje životnost na 20 let.


Čtěte více:

Německo zřejmě poprvé sníží „zelenou přirážku“ na elektřinu

Němci přiškrtí obnovitelné zdroje, zelenou přirážku zaplatí i solárníci

Německo vyrobilo polovinu elektřiny ze slunce. Zatím jen v jednom dni


Autor: čtk, čap

Komentáře

Čtěte také

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Nezaměstnanost mladých lidí začala po zlepšení v minulých třech letech ve světě opět stoupat. Počet nezaměstnaných mezi 15 až 24 lety by letos navíc mohl globálně vzrůst o půl… více

Mobilní web