Německá síť nestíhá. Náklady na regulaci výkyvů loni dosáhly miliardy eur

Přenosová soustava Německa je kvůli budování velkého počtu elektráren pod velkým tlakem. Minulý rok dosáhly náklady na opatření proti tzv. blackoutům jedné miliardy eur. Největší provozovatel přenosové soustavy Tennet-Deutschland zaplatil za regulaci výkyvů 700 milionů eur. Téměř polovinu této částky zapříčinily nouzové odstávky větrných elektráren.

Ilustrační foto
28.1.2016 18:07   |  

Tyto dodatečné náklady se promítnou v účtech za elektřinu jednotlivých odběratelů. Poplatky na provoz sítí se podle deníku Die Welt zvednou v průměru o šest procent.

Hlavním důvodem byla zaostávající výstavba vedení vysokého napětí. Loni se místo plánovaných 1876 kilometrů postavilo pouhých 558. Německá rozvodná síť bude pod tlakem i v následujících letech. Důvodem je zdržení při budování severojižního spojení.

Instalovaný výkon větrných elektráren v Severním a Baltském moři:

Tmavě modrou je označený kumulovaný výkon, světle modrou roční přístavba Zdroj: Deutsche WindGuard

To blokoval předseda bavorské vlády Horst Seehofer do té doby, než získal slib, že čtyři pětiny vedení budou místo stožárů vedeny podzemními kabely. Dokončení projektu se očekává zhruba za čtyři roky, zmíněné úpravy ho prodraží o tři až osm miliard eur.

Do sítě se navíc připojilo rekordních 546 větrníků v Severním a Baltském moři s výkonem 2 282 megawattů. Na konci roku tak stálo v německých vodách celkem 792 větrníků s celkovým výkonem 3 295 megawattů, které se na výrobě elektřiny účastní podílem 1,3 procenta. Do roku 2025 by podle zákona o podpoře obnovitelných zdrojů měla instalovaná kapacita stoupnout na 11 tisíc megawattů. Větrné elektrárny k tomu všemu loni kvůli větrnému počasí dosahovaly rekordních výkonů.


Čtěte také:

Česko v létě zahltila německá elektřina

Německo dá přes osm miliard do elektrických sítí na východě země

Autor: paj

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web