Německá vláda obrací, uhelné elektrárny extra daní nezatíží | E15.cz

Německá vláda obrací, uhelné elektrárny extra daní nezatíží

Německá vláda obrací, uhelné elektrárny extra daní nezatíží
Uhelná elektrárna v německém Werdohl Elverlingsen
• 
ZDROJ: Dr.G.Schmitz (Own work) via Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

ČTK

Německý ministr hospodářství Sigmar Gabriel zrušil plán na zdanění starých uhelných elektráren. Daň měla zajistit snížení emisí oxidu uhličitého (CO2), protestovaly však proti ní německý průmysl i odborové svazy, které se obávaly zániku pracovních míst.

Ministerstvo hospodářství v dubnu navrhlo zdanit uhelné elektrárny starší 20 let. Tyto zdroje měly podle původního plánu odvádět státu 18 až 20 eur (490 až 545 korun) za každou tunu CO2 vzniklou při výrobě elektřiny. Německo chtělo tímto krokem zajistit, že splní svůj národní cíl snížit do roku 2020 své emise CO2 o 40 procent proti roku 1990.

Po protestech odborů i průmyslu ale ministerstvo nyní svůj plán odvolalo. Místo zdanění by se měly převést uhelné elektrárny o celkovém výkonu 2,7 gigawattu do takzvaného kapacitního trhu.

Náhrada za jádro? Německé uhelné elektrárny jsou nejšpinavější v EU

Elektrárny by zůstávaly v pohotovosti pro případné pokrytí výkyvů výroby obnovitelných zdrojů, takže by pracovní místa zůstala zachována. Na financování provozu elektráren by se podílel stát, aby nahradil chybějící příjmy z prodeje elektřiny.

Ministerstvo chce také podporovat kombinovanou výrobu elektřiny a tepla, která by mohla přispět ke snížení emisí CO2. V příštích čtyřech letech by podle Gabrielova plánu mělo Německo na tyto účely vydat 500 milionů eur (13,6 miliardy korun).

Německo chce do budoucna svou energetiku založit na obnovitelných zdrojích, v roce 2035 by měly pokrývat 55 až 60 procent celkové spotřeby elektřiny. Už dříve země rozhodla, že se do roku 2022 zcela vzdá jaderné energetiky, postupně by se měla omezovat také výroba elektřiny z uhlí.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!