Německá vláda posvětila opuštění atomu

7.6.2011 7:25   |  

Ministři spolkové vlády schválili zákony, které Německu umožní opustit jadernou energii. Sada zákonů dovoluje zavřít jaderné elektrárny, postavit rozvodnou síť a podporuje výstavbu nových elektráren – větrných, solárních, ale i plynových nebo uhelných. Kompletní „atomový exit“, o kterém Němci rozhodli ve světle jaderné katastrofy v japonské Fukušimě, bude dokončen v roce 2022.

Tehdy Německo vypne poslední reaktor, odhlasovali ministři černožluté vlády Angely Merkelové na pondělním zasedání v Berlíně.Sedm starších reaktorů, které vláda nechala vypnout letos v březnu po havárii ve Fukušimě, už se do provozu nevrátí. Jeden ze starších reaktorů bude udržován v režimu stand-by jako zimní rezerva pro případ nouze do roku 2013. Dalších devět atomových elektráren bude zavřeno v několika fázích podle svého stáří v letech 2015, 2017, 2019, 2021 a 2022.

Vláda CDU/CSU a FDP chce do roku 2020 zvýšit podíl energie vyrobené z obnovitelných zdrojů ze současných 17 na 35 procent. Umožní to masivní investice do stavby hlavně větrných, ale i solárních farem. Budou se ale stavět i nové plynové a uhelné elektrárny, plánuje kancléřka. Investice potečou také do zateplení domů – 1,5 miliardy eur od vlády ročně. Nový balík jaderných zákonů musí ještě projít oběma komorami německého parlamentu – Bundestagem i Bundesratem.


Čtěte také: Merkelová odsouhlasila požadavky zemských šéfů k odklonu od jádra


V prvně jmenovaném Spolkovém sněmu má vládní koalice většinu, v horní komoře ale bude potřebovat podporu opozice. Sociální demokraté naznačili, že atomový zákon podpoří, pokud bude nevratný a rychlý, Zelení zatím nechávají všechny možnosti otevřené. Svou pozici si ujasní na speciálním sjezdu na konci června. Hlasovat o atomovém zákonu se bude 8. července.

Atomové koncerny dosud neoznámily, zda proti vládě kvůli zavření podniknou právní kroky. Jediný z velké čtyřky německých koncernů, který už vládu zažaloval, je společnost RWE. Na svém hlasování se vláda rovněž dohodla, že atomová daň, kterou koncerny platí z provozu svých reaktorů, zůstane navzdory předčasnému zavření zachována, bude ale platit jen do roku 2016.


Od našeho zpravodaje

Autor: Petr Horký, Berlín

Komentáře

Čtěte také

Brusel se zastává médií a opět brojí proti Googlu

Brusel se zastává médií a opět brojí proti Googlu

Evropská komise má v současnosti na stole návrh reformy zákonů o autorských právech. V dokumentech, které EU zveřejní v září, se Evropská komise zabývá podporou mediálních domů.… více

Mobilní web