Německo chce prosadit pravidla pro těžbu plynu z břidlic. Urychleně

Německá vláda chce mít kontrolu nad těžbou zemního plynu pomocí kontroverzní metody hydraulického frakování. Ještě před prázdninami chce prosadit zákonná pravidla, která by v některých místech takovou těžbu zcela zakázala. V jiných místech by ji povolila pouze za výjimečných podmínek. V současnosti v Německu žádná omezení pro těžbu pomocí štěpení hlubokých hornin neplatí.

 Ilustrační foto
4.6.2014 12:49   |  

Hydraulické frakování se používá především ve Spojených státech k těžbě zemního plynu v břidličných horninách hluboko pod zemí. Při využití této metody se pumpuje voda s rozpuštěnými chemikáliemi do vrtu a její tlak v podzemí rozbije horninu, z níž se tak uvolní plyn. Ekologičtí aktivisté ale varují, že tento způsob těžby ohrožuje zásoby podzemní vody nad ložisky plynu.

Gabriel podle Focusu už nyní jedná s představiteli Spolkového sněmu o tom, jak by bylo možné co nejrychleji zařadit na program jednání nová pravidla pro hydraulické frakování. Zároveň připravuje pro vládu materiál, který by stanovil jasná pravidla pro tento způsob těžby.

Podle ministrova návrhu by měl platit absolutní zákaz využívání frakování v oblastech, kde je vyhlášena ochrana vodních zdrojů. V ostatních případech by pro zahájení těžby bylo vždy potřeba zvláštní povolení, jehož vydání by záviselo mimo jiné i na výsledcích studie o dopadech těžby na životní prostředí v dané oblasti.

Zákon si posvítí na chemikálie

Zákon by měl také omezit využívání některých chemikálií, které se při frakování užívají. „Ochrana pitné vody a zdraví obyvatel má absolutní přednost. Proto odmítáme také využívání jedovatých látek při použití frakovací techniky,“ uvedlo ministerstvo hospodářství.

Kvůli obavám z ekologických rizik některé evropské země uvalily moratorium na využívání frakování, mezi jinými i Česká republika a Francie. Zástupci německého průmyslu ale varují před tím, aby stát tento způsob těžby zcela znemožnil. Prezident Svazu německého průmyslu Ulrich Grillo v květnu řekl, že by podpořil hydraulické frakování, pokud by bylo zajištěno, že těžba nepoškodí životní prostředí.

Díky těžbě břidličného plynu se Spojené státy staly soběstačné v dodávkách zemního plynu a cena této suroviny se na tamním trhu výrazně snížila. Americké firmy tak mají proti těm evropským konkurenční výhodu v levnější energii.


Čtěte také:

Americký břidlicový úspěch se v Evropě nedaří napodobit

Příležitost, nebo hrozba? Komisař chce jasná pravidla pro břidlicový plyn

Břidlice se po úspěchu v USA může stát hitem i v Rusku a Číně


Autor: čtk, čap

Komentáře

Čtěte také

Holešovické nákupní centrum Lordshipu bude nižší, s parkovištěm pro místní

Holešovické nákupní centrum Lordshipu bude nižší, s parkovištěm pro místní

Radnice Prahy 7 se domluvila s firmou Lordship na podobě nákupního centra Holešovický trojúhelník na pozemku mezi ulicemi Veletržní, Strojnická a U Studánky. Potvrdili to starosta… více

Mobilní web