Německý E.ON měl další rekordní ztrátu, loni prodělal sedm miliard eur

Největší německý energetický podnik E.ON loni vykázal druhou celoroční rekordní ztrátu po sobě. Firma proděla sedm miliard eur (asi 190 miliard korun), což je víc než dvojnásobek proti ztrátě 3,2 miliardy z roku 2014. E.ON musí odepisovat hodnotu ztrátových elektráren, které plánuje během letošního roku oddělit do samostatné firmy Uniper.

Zisk firmy E.ON se propadl o polovinu
9.3.2016 8:41   |  

Analytici oslovení agenturou Reuters odhadovali ztrátu na 6,5 miliardy eur. „Výsledky potvrzují, že v našem oboru dochází k dalekosáhlé strukturální transformaci, která bude pokračovat i letos,“ uvedl ke zprávě generální ředitel E.ON Johannes Teyssen.

E.ON loni odepsal z hodnoty svých elektráren 8,8 miliardy eur, většinu z toho ve třetím čtvrtletí. Odpisy ztrát zvyšují rekordně nízké velkoobchodní ceny elektřiny a komodit. E.ON trpí masivní podporou výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, která tlačí konvenční elektrárny do ztrát, protože výrazně snižuje velkoobchodní ceny elektřiny. Potýká se také s negativními dopady rozhodnutí německé vlády opustit jadernou energii.

Hluboká krize odstartovala v roce 2008

Hluboká krize v odvětví stála firmu od roku 2008 více než 80 procent její tržní hodnoty. Na podzim 2014 se proto skupina rozhodla oddělit většinu výroby elektrické energie, obchodování s elektřinou a aktivit na poli ropy a plynu do samostatné firmy. Sám E.ON se hodlá zaměřit na obnovitelné zdroje, distribuční sítě a služby pro zákazníky.

Na českém trhu působí E.ON od roku 1998. Dodává elektřinu 1,2 milionu zákazníků a zemním plynem zásobuje více než 220.000 zákazníků.


Čtěte také:

E.ON loni klesl meziročně zisk o více než 600 milionů korun

E.On sází vše na mořské větrné elektrárny

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Sněmovna zřídila vyšetřovací komisi k reformě policie

Sněmovna zřídila vyšetřovací komisi k reformě policie aktualizováno

Sněmovna zřídila vyšetřovací komisi k reorganizaci celostátních policejních útvarů. Komise by mohla začít pracovat od pátku, pokud poslanci zvolí jejího předsedu. Členy bude dolní… více

Komerční prezentace
Mobilní web