Německý odklon od jádra brzdí plány českých měst na úspory v aukcích

21.6.2011 15:41   |  

Havárie japonské jaderné elektrárny Fukušima a následné německé rozhodnutí odstavit v budoucnu jaderné elektrárny může stát desítky milionů korun i česká města. Řada z nich totiž pozastavila rozjezd elektronických aukcí, které měly snížit náklady na elektřinu. Na jaře, kdy obce chtěly nový způsob nákupu energií spustit, totiž začaly jejich ceny růst o desítky procent. Města pak aukce raději odložila a pomalu s nimi začínají až teď.

Přechod na aukce připravují například Ostrava, Most nebo Frýdek Místek. Města tak chtěla ušetřit desítky procent nákladů na energie. Jenže s cenami elektřiny v Evropě zahýbalo dění kolem Fukušimy a poté rozhodnutí německé vlády o uzavírání jaderných elektráren.

„Už po Japonsku šla cena o 20 procent nahoru. No a další růst cen se dá očekávat podle toho, jak bude německá vláda odstupovat od jádra,“ řekl náměstek mosteckého primátora Karel Novotný.

V Mostu, který má asi 67 tisíc obyvatel, spotřebuje jen magistrát ročně elektřinu za zhruba šest milionů korun. V součtu se všemi příspěvkovými organizacemi jde potom o částku v řádu desítek milionů, přičemž se od aukcí očekávala úspora minimálně deseti procent.

Prudkého růstu cen se ovšem Most i další města lekly a tendry na energie ze začátku roku odložily. „Kdybychom do té aukce bývali šli začátkem jara, bylo by to mnohem lepší, ale to nemohl nikdo vědět. Ale pořád se nám aukce vyplatí víc, než původní systém nákupu, protože i tam ceny rostou,“ řekl Novotný. „Na trhu je teď taková situace, že do toho většina měst půjde raději dřív než později,“ dodal.


Čtěte také: Německé energetiky plánují kvůli jadernému stopu ústavní žalobu


Stabilizace cen zřejmě plány na přistoupení k aukcím znovu oživí

K plánu přistoupit k aukcím podle Lukáše Pokrupy, obchodního ředitele jednoho z největších alternativních dodavatelů elektřiny v Česku Centropol, vrátí postupná stabilizace cen.

„V současné době můžeme pozorovat opětovný nárůst zájmu o veřejné aukce na dodavatele elektřiny. Týká se to především obcí, měst a dalších státních a samosprávných subjektů. Nárůst aukcí se pohybuje v řádu desítek měsíčně,“ uvedl Pokrupa.

Dodavatel systému aukcí eCentre dává za příklad úspor případ Litoměřic, které dokázaly v aukci na rok 2012 snížit cenu elektřiny proti loňsku asi o devět procent. Například v České Lípě se ale cena, která vzešla ze soutěže, pohybuje na úrovni té současné.

Autor: čtk, vrb

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web